8-latka wsiadła do samochodu obcego mężczyzny. Policja szuka pedofila

Uprowadził dziecko sprzed szkoły i molestował.

porwanie

Policja szuka mężczyzny, który dopuścił się tzw. innej czynności seksualnej wobec 8-latki. Do porwania doszło wczoraj. Z ustaleń policji wynika, że 8-letnia dziewczynka, wracając ze szkoły w Bierzwniku (zachodniopomorskie), wsiadła do samochodu kierowanego przez obcego mężczyznę. Następnie pozostawił w pobliskim Dobiegniewie (lubuskie).

Czytaj też: Jak chronić dziecko przed molestowaniem? Więcej >>>

"Obecnie prowadzimy intensywne czynności mające na celu ustalenie i schwytanie mężczyzny podejrzanego o dokonanie tego przestępstwa. Dziewczynka jest w domu pod opieką rodziców. Kiedy to będzie możliwe, w obecności psychologa zostanie przesłuchana w sądzie" - powiedział PAP rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.

Za przestępstwo o takim charakterze grozi do ośmiu lat więzienia.

Jak uchronić dziecko?

Co roku tysiące dzieci w Polsce ginie, ale nadal wielu rodziców myśli "mnie to nie dotyczy, ja pilnuję dziecka". Niestety według Międzynarodowej Organizacji Pracy rocznie jest porywanych około 1,2 mln dzieci. W Polsce co roku ginie ok. 4 tys. dzieci w tym ponad 500 dzieci poniżej piątego roku życia (dane za 2014 rok). Według Parlamentu Europejskiego, jedna czwarta przypadków porwań to efekt działań członka rodziny, tzw. porywania rodzicielskie. Mówi się, że większość dzieci jest porywana dla narządów, tymczasem znacznie częściej dzieci są porywane przez siatki pedofilów.

Okoliczności porwania zazwyczaj są dość przypadkowe. Porywacz "łapie okazję" i wykorzystuje brak czujności rodzica czy dziecka. Dlatego niezmiernie istotne jest, by nauczyć dziecko, jak postępować. Prawidłowa reakcja dziecka może zapobiec tragedii. Nie odkładaj tematu na później i nie zarzekaj się, że pilnujesz dziecka jak oka w głowie.

Czytaj też: Dziecko łatwo porwać >>>

Od małego warto uczyć dziecko, że może krzyczeć, a wręcz powinno, gdy czuje się niepewnie. Niech nigdy się nie boi wołać o pomoc i uciekać, gdy czuje lęk, a rodziców nie ma w zasięgu wzroku. Ważne, aby nauczyć dziecko prawidłowych zachowań, tak aby mogło unikać zagrożeń związanych z zaginięciem.

Wielu ekspertów zaleca ustalenie tajnego rodzinnego hasła dla dzieci w wieku szkolnym na sytuacje awaryjne, np. w sytuacji, gdy wysyłasz kogoś, by odebrał twoje dziecko, podajesz mu hasło ustalone z dzieckiem, z nikim innym, nawet znajomym malec nie ma prawa iść. Jeśli osoba, która che odebrać dziecko, nie użyje tego hasła, dziecko wie, że musi pilnie udać się po pomoc nauczyciela lub innego dorosłego pod opieką, którego był do tej pory.

Praktyka taka może uratować życie. W 2014 roku dwóch chłopców z Ogden w stanie Utah zostało zaczepionych przez obcego. Mężczyzna twierdził, że został przysłany przez rodziców. Kiedy nie był w stanie powiedzieć hasła, dzieci uciekły, wołając o pomoc. Rok wcześniej podobną sytuację miała 10-letnia dziewczynka z Ajax w Ontario. Obcy mężczyzna chciał ją odebrać ze szkoły. Gdy zorientował się, że dziewczynka che usłyszeć hasło, szybko uciekł.

Ważne, by mieć jakiś plan bezpieczeństwa i rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach. Spróbuj przedstawiać dziecku życie takie, jakie jest naprawdę - większość ludzi jest dobra, ale są też ludzie źli. Warto także wprowadzić ćwiczenie "co by było, gdyby… " i tworzyć hipotetyczne sytuacje: ktoś zaproponował ci cukierka, zaproponował, że cię podwiezie, mówił, że jest twoim wujkiem itd.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz