Bento, czyli twórcze drugie śniadanie [ZDJĘCIA]

Drugie śniadania dla dziecka w formie małego dzieła sztuki.

bento

Śniadanie to porcja żywności spożyta rano, która ma dostarczyć organizmowi ok. 25% energii potrzebnej mu na dany dzień, natomiast drugie śniadanie powinno dostarczyć kolejne 10% energii. Nie od dziś wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Jednak z danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że 27% polskich uczniów szkół podstawowych i 41% uczniów gimnazjów, nie spożywa śniadania. Jeszcze gorzej przedstawia się kwestia drugiego śniadania, które dzieci powinny spożywać w szkole. Posiłku tego nie je od 24% uczniów podstawówek i aż 50% gimnazjalistów.

Pominięcie śniadania może skutkować problemami z koncentracją, zawrotami głowy, omdleniami, a nawet zaburzeniami wzroku. Poranny posiłek powinien ponadto dostarczać organizmowi takich składników, jak wapń, elektrolity, żelazo i jod, które poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego. Liczne badania pokazały, że w przypadku uczniów spożycie śniadania i drugiego śniadania w szkole poprawia wyniki w nauce.

Regularne jedzenie śniadań sprzyja nie tylko dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, lecz także zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości oraz wynikających z nich schorzeń, a także chorób mózgu. Zdaniem ekspertów za przekonanie dzieci do spożywania śniadań, zwłaszcza pełnowartościowych, odpowiedzialni są zarówno rodzice, jak i szkoła. Niestety czasem spakowanie dziecku drugiego śniadania to za mało, a kanapka z szynką i jabłko to obciach.

Zobaczcie, jakie śniadania dostają dzieci w Japonii, o to inspirujące pudełka bento. Sposób prezentacji drugiego śniadania po japońsku to niemalże małe dzieło sztuki.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

neti
2018-05-09 20:09:52

Wow ale fajne, spróbuję jutro córci tak zapakować drugie śniadanie do szkoły, do tego mała cisowianka z ustnikiem do plecaczka i nie będzie jej kusiło, żeby się najeść czegoś niezdrowego w sklepiku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz