Bezpieczne oświetlenie w domu: o czym warto pamiętać?

Światło ma ogromny wpływ na nasz organizm. Oto kilka porad, jak prawidłowo dobrać oświetlenie domowe i zadbać o dobre samopoczucie całej rodziny.

oświetlenie domowe LED

Reguluj światłem swój zegar biologiczny

Światło odgrywa niezwykle ważną w naszym życiu. Kontroluje nasz zegar biologiczny i reguluje dobowy rytm funkcjonowania całego organizmu. Bezpośrednio wpływa na wzrost, rozwój, koncentrację i stan umysłu. Pośrednio również oddziałuje na system odpornościowy, pamięć, samopoczucie, a nawet gojenie ran. To, jak istotną rolę odrywa zarówno naturalne, jak i sztuczne światło na nasze życie potwierdzić może nagroda Nobla z medycyny i fizjologii, którą w 2017 roku otrzymało trzech amerykańskich genetyków: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young. Naukowcy wyjaśnili mechanizmy rządzące rytmem dobowym, w tym znaczenie właściwej higieny snu. Według idei Human Centric Lighting samopoczucie człowieka może być stymulowane przez światło, które z jednej strony może nas pobudzić równie skutecznie, jak filiżanka dobrego espresso, a z drugiej – zrelaksować i wyciszyć.

Dopasuj oświetlenie do pomieszczenia

„Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach (K). Opisuje barwę zarówno światła naturalnego i sztucznego. Im wyższa temperatura barwowa, tym biel jest chłodniejsza, a im mniejsza wartość, tym światło jest cieplejsze. Oprócz barwy światła i wskaźnika oddawania barw, bardzo ważne jest także zapewnienie sobie odpowiedniej ilości światła, a w tym natężenia światła, które wyrażone jest w luksach. W letni, bezchmurny dzień światło słoneczne dostarcza nam nawet 100 000 luksów. Natomiast w pochmurny, jesienny dzień, natura zapewnia nam zaledwie 2 000 luksów.” – mówi dr Paweł Morawski  z Philips Lighting.

Badania wykazują, że aby zaaplikować organizmowi zastrzyk energii, wystarczy raz na dobę na 30 minut włączyć oświetlenie o natężeniu światła pomiędzy 2 500 a 10 000 luksów. Taki zabieg nie tylko nas pobudzi, ale również pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Jak zatem dobrać odpowiednie żarówki do poszczególnych pomieszczeń w domu? Otóż, moc żarówki dobieramy do powierzchni, jaką będzie oświetlać. Natomiast o tym, jak dużo światła emituje LED, mówią lumeny (lm), a nie pobór mocy, który jest wyrażony w wattach. Im więcej lumenów, tym więcej światła. Żarówka LED o strumieniu 806 lm odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 60 W. Taka moc dobrze sprawdzi sie w niedużych pokojach jako główne źródło światła (np. lampa sufitowa). Natomiast żarówkę LED o strumieniu 1521 lm traktujemy jako zamiennik żarówki o mocy 100 W. To ilość światła, której używamy do oświetlenia średniej wielkości pokoju przy pomocy lampy sufitowej.

Oświetlenie LED: na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniej temperatury barwowej, która wyrażana jest w Kelwinach (K). Określa ona barwę zarówno światła naturalnego, jak i sztucznego. Im wyższa jest jej wartość w Kelwinach, tym „chłodniejsza biel”, a im mniejsza wartość – tym światło jest cieplejsze.

Aby nie pomylić się w wyborze właściwej żarówki LED, warto zwrócić uwagę na wielkość gwintu. Znalezienie tej odpowiedniej nie powinno być problemem, ponieważ energooszczędne źródła światła są teraz dostępne we wszystkich najpopularniejszych wariantach: E27, E14, GU10 i wiele innych.

Żarówki LED z regulacją temperatury światła

To niesamowicie wygodne i proste w obsłudze rozwiązanie, a znajdziecie je w ofercie firmy Philips. W żarówki LED SceneSwitch światło można naprzemiennie zmieniać z ciepłego na zimne za pomocą jednego przycisku. Z kolei Philips Hue to system inteligentnego oświetlenia, który potrafi naśladować naturalny cykl dobowy. Rano powita Was światłem identycznym, jak barwa słońca o świcie, a w ciągu dnia wybierze chłodniejszy odcień bieli, sprzyjający koncentracji. Z kolei wieczorem zapewni kojarzące się z zachodem słońca światło o ciepłej, relaksującej barwie. Specjalna aplikacja umożliwia sterowanie światłem w całym domu za pomocą telefonu lub tabletu. Instalacja nie wymaga przy tym inwestycji w dodatkowe okablowanie – wystarczy kupić zestaw startowy, podłączyć mostek do routera, wkręcić żarówki i gotowe!

Więcej informacji o oświetleniu LED znajdziesz na stronach:

http://philips.pl/hue.

https://philips.pl/sceneswitch

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz