Nie uwierzysz, co łączy małe dzieci i szczeniaki!

Naukowcy przyjrzeli się sposobowi mówienia do jednych i drugich.

dziecko

Właściciele psów mówią do swoich pupili, to nic nowego, ale temu, jak to robią, przyjrzał się zespół prof. Nicolasa Mathevona z Uniwersytetu Lyon/Saint-Etienne. Okazuje się, że do psów mówimy w podobny sposób jak do niemowląt.

Zwracając się do psa, często mówimy powoli i wysokim głosem, dokładnie tak, jak do nowo narodzonego członka rodziny. Co ciekawsze, szczenięta na taką mowę reagują bardzo pozytywnie i chcą się bawić. Natomiast taki sposób mówienia nie robi już wrażenia na dorosłych psach. Podczas badania dorosłe psy reagowały na polecenia mówione w ten sposób zupełnie tak samo, jak na normalną mowę.

Naukowcy zakładają, że taki sposób specyficznego mówienia wynika z reakcji dorosłego człowieka na "dziecięce" cechy wyglądu, bez względuna to, czy to dziecko, czy zwierzę. Naukowcy twierdzą, że ludzie są niejako zaprogramowani, by chronić bezbronne i podatne na zagrożenia maluchy bez względu na gatunek. Do tzw. schematu dziecka należy nieproporcjonalnie duża okrągła głowa, duże oczy osadzone tuż poniżej środkowej linii twarzy, pucułowate policzki, wysokie czoło, zaokrąglone ciało, a także jego miękkie pokrycie (dlatego lubimy pluszowe misie).

Mówisz `normalnie` do dziecka? To może być błąd! Więcej >>>

Co ciekawsze, nowe badania opublikowane w "Proceedings of Royal Society B - Biological Sciences" pokazują, że mówimy w specyficzny sposób, nie tylko reagując na "schemat dziecka", ale także aby wejść w interakcję ze słuchaczem, który nie mówi. W przypadku dzieci służy to przyciągnięciu ich uwagi oraz wspomaganiu nauki języka.

- Być może ta strategia jest stosowana w dowolnym kontekście, gdy czujemy, że słuchacz nie może w pełni opanować języka lub ma trudności ze zrozumieniem nas – powiedział dziennikarzowi BBC prof. Mathevon.

Naukowcy zauważają, że badania te mogą przełożyć się na opracowanie lepszych metod komunikacji ze zwierzętami, np. wprowadzenie nowych komend podczas szkolenia psów.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz