Co z ciebie wyrośnie...

... no właśnie. Każda mama marzy, by jej maluszek w przyszłości był co najmniej superbohaterem. Kim chciałybyście, aby zostały Wasze dzieci, gdy dorosną?

baby

Nawet jeśli nie mamy wygórowanych wymagań co do przyszłości zawodowej naszych dzieci, a chcemy tylko, by były po prostu szczęśliwe, to z pewnością od czasu do czasu próbujemy wyobrażać sobie nasze maluszki w roli lekarza, prawnika, projektanta mody, sportowca, gwiazdy estrady, a może nawet zakonnicy czy księdza.

Ale na pewno chciałybyśmy, by nasze pociechy były zdrowe, miały satysfakcjonujące życie osobiste, wspaniałych mężów i żony, by były uczciwymi i dobrymi ludźmi i by dobrze powodziło im się materialnie. Takie serce matki...

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele zależy od tego, jak je ukształtujemy? Dziecko jest jak glina w rękach rzeźbiarza. Indywidualne charakterki to jedno, ale to, jak ciężko nad nimi będziemy pracować, to druga kwestia, równie istotna.

To, czy dziecko będzie lubiło się uczyć, czytać książki, pomagać innym, czy w ogóle ciężko pracować, zależy także od przykładu rodziców. Nie zmusisz dziecka do czytania, jeśli sama mu nie czytasz lub gdy nigdy nie widziało Cię z książką w ręce. Nie wmówisz mu, że zawód lekarza jest zawodem szlachetnym, jeśli nie pokażesz mu choć jednego pozytywnego przykładu takiej osoby, z życia wziętego.

Aby dziecko rozumiało, że wszystko, co robimy, powinniśmy robić dobrze i z sercem, musi widzieć, że my także z sercem wykonujemy swą pracę, nawet, jeśli jest bardzo skromna. Uczymy je tym samym od małego, że praca jest wartością samą w sobie. Narzekając przy dziecku na szefa i mówiąc "nienawidzę swojej pracy" nie robimy nic dobrego.

Tylko wartości wyznawane i wprowadzane w życie przez rodziców staną się w przyszłości elementem kształtującym wybory życiowe naszych dzieci. Nie wystarczy mówić.

Tymczasem, pomyślmy o przyszłości naszych dzieci oglądając urocze zdjęcia fotografa Malo, z sesji jego własnej, trzymiesięcznej wówczas córeczki. Tatuś pewnego dnia zaczął zastanawiać się, kim jego maleńka zostanie w przyszłości. Przebierał dziewczynkę w stroje osób reprezentujących dane zawody i zajęcia i fotografował. W ten sposób powstała seria przesłodkich zdjęć. Obejrzyjcie je na następnych stronach.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz