Liam - co oznacza imię syna Wojciecha Szczęsnego i Mariny Łuczenko-Szczęsnej?

Poród Mariny Łuczenko-Szczęsnej był prawdziwym wydarzeniem medialnym. Nie mniejszym echem odbiło się imię jej syna. Liam - co to właściwie za imię?

wojciech szczęsny

Nie słabną emocje po narodzinach potomka Wojciecha Szczęsnego i Mariny Łuczenko-Szczęsnej.

Chłopiec, który urodził się 30 czerwca w Warszawie dostał na imię Liam. Posypały się gratulacje, lecz nie wszyscy fani patrzyli przychylnie na wybór imienia, które z pewnością nie brzmi polsko, ani nawet znajomo.

Co właściwie oznacza imię Liam?

Liam to irlandzka forma imienia William. Jego znaczenie to „silny i opiekuńczy”. W ostatnich latach imię stało się niezwykle popularne w USA, dlatego też pewnie para, która większość czasu spędza zagranicą, zdecydowała się na niepolskie imię.

Liam będzie obchodził imieniny 21 kwietnia.

Osoba o imieniu Liam zwykle ufa swej intuicji, która też nigdy nie zawodzi. Nie lubi narzucać się innym. Nie lubi żyć w cieniu. Gdy się z czymś nie zgadza, bardzo ostro się przeciwstawia. Ceni wolność myśli i swobodę działania.

O imieniu Liam wypowiedział się kiedyś również profesor Andrzej Markowski, jezykoznawca i przewodniczący Rady Języka Polskiego:

"Forma Liam nie ma żadnej tradycji używania w polszczyźnie jako imię. O ile wiem, jest to zdrobnienie imienia William, noszone (być może jako pseudonim) przez kilku popularnych w tej chwili celebrytów, wykonawców ról w serialach zachodnich.

W polszczyźnie ten zestaw liter byłby odczytywany jako „ljam”, co chyba nie jest zgodne z odczytywaniem go w języku angielskim. Jest to pewna trudność: ktoś posługujący się w Polsce takim imieniem musiałby za każdym razem, kiedy będzie poproszony o podanie swego imienia do jakiegokolwiek dokumentu, literować to imię. Ponadto grupa nagłosowa „lj” mogłaby się w wymowie skracać do „j”, co dawałoby w efekcie formę jam brzmiącą tak, jak skrócona książkowa, a nawet biblijna forma zwrotu „ja jestem”. Dlatego odradzam nadanie jako imienia formy Liam, choć ze względów czysto formalnych nie narusza ona przepisów art. 50. ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego".

 

 

Co o tym myślicie? Podoba Wam się imię Liam?

 

ap

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz