Co zrobić, aby dziecko chętnie czytało książki?

Co zrobić, by dziecko chętnie sięgało po książki? Podpowiadamy!

czytanie dziecku

Naszym dzieciom przyszło wychowywać się w czasach, gdy dostęp do informacji jest bardzo łatwy i szybki, a jednocześnie informacje te szybko się dezaktualizują. Maluch oglądający bajki w telewizji otrzymuje gotowe obrazy, a jego wyobraźnia nie musi pracować.

Książka, choć może staroświecka w obliczu telewizji czy Internetu, w XXI powinna być czymś, czego w żadnym domu nie może zabraknąć. Niestety, w 2015 r. zaledwie 37% Polaków miało w ręku przynajmniej jedną książkę. Sami nie czytamy, a więc wychowanie małego czytelnika to nie lada wyzwanie...

Dlaczego warto zaszczepić miłość do książek?

Maluchy, które obcują z książkami, mają szansę uruchamiać wyobraźnię. Dzięki temu u dziecka rozwija się kreatywność i twórcze myślenie. Przy czytaniu coraz dłuższych fragmentów bajek u dziecka rozwija się koncentracja. Oprócz tego, że maluch może sobie wyobrażać historie z kart, książki także prowokują do rozmowy i zadawania pytań, dzięki czemu maluch ma szanse na poszerzanie wiedzy o otaczającym świecie. To także doskonała szansa na rozwój inteligencji emocjonalnej, maluch uczy się nazywania poszczególnych cech, czy empatii. Książki doskonale pokazują co dobre, a co złe, dzięki czemu kształtuje się moralność dziecka. Dzięki rozmowom o tym, co przeczytaliście, maluch rozwija swoje zdolności językowe.

Jak zauważają badacze, nie bez znaczenia jest więź, jaka nawiązuje się między rodzicem a dzieckiem podczas rytuału czytania. Ta bliskość to niewerbalny komunikat dla malca, że dziecko jest ważne i kochane.

Czytanie książek i rozmowa pomagają w modelowaniu pożądanych postaw u dziecka, ale i zachęcamy je tym do tego, by w przyszłości samo sięgało po lektury.

Co zrobić by dziecko chętnie sięgało po książki? Podpowiadamy!

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz