Czy dziecko powinno mieć częsty kontakt ze starszymi osobami?

94-latek wybudował na swojej posesji darmowy basen dla dzieci. Rodzice są zachwyceni!

W ubiegłym roku żona 94-letniego Keith Davisona zmarła, a mężczyzna po 66 latach małżeństwa został sam. Davisonowi doskwierała samotność i cisza, postanowił więc zrobić coś, dzięki czemu będzie miał towarzystwo. Emeryt wybudował na swojej posesji basen, do którego zaprosił dzieci z sąsiedztwa. Mogą przychodzić, kiedy tylko mają ochotę. Jedynym warunkiem jest obecność rodziców, dla ich bezpieczeństwa. 32-metrowy basen został otwarty w lipcu.

Sąsiedzi emerytowanego sędziego są bardzo wdzięczni za to, co zrobił dla dzieci, a społeczność lokalna bardzo się zżyła. Mężczyzna czuje się szczęśliwy, gdy jego dom jest pełen życia. Sam się nie doczekał wnuków.

Przedszkolaki pod opieką seniorów

Nie od dziś wiadomo, że osoby starsze potrzebują towarzystwa. Niestety wiele starszych osób doświadcza depresji w wyniku izolacji społecznej. Badania wykazały, że 43 procent doznaje takiego stanu samotności. Coraz powszechniejsze staje się otwieranie przedszkoli przy domach starców. Wiadomo już, że takie połączenie się sprawdza i korzyści czerpie każda ze stron. Seniorzy mówią o radości i pozytywnych emocjach, jakie wnoszą maluchy do ich życia. Seniorzy mają więcej motywacji do działania, co korzystnie wpływa na ich stan zdrowia. Ale korzyści czerpią także najmłodsi. Dzieci uczą się tolerancji, empatii i szacunku.

W 2015 roku powstał film "Present Perfect" zrealizowany przez absolwentkę Uniwersytetu w Seattle - Evanę Briggs. W filmie kobieta pokazała Zintegrowane Centrum Edukacji w Seattle, gdzie aż pięć dni w tygodniu, dzieci i staruszkowie spotykają się przy okazji planowanych wspólnych działań, takich jak zajęcia z tańca, sztuki, gotowania, czy po prostu podczas zwykłych odwiedzin spędzonych na rozmowach. Briggs ma nadzieję, że jej film otworzy dyskusję na temat opieki nad starzejącymi się społeczeństwami, bo jak sama zauważyła, międzypokoleniowy program jest dobry zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz