Czy można wymierzyć karę pijącej ciężarnej?

Choć widok pijanych kobiet w ciąży przeraża, to niestety, nikt nie jest w stanie z tym nic zrobić. Picie alkoholu oraz bycie pijanym, nawet jeśli dotyczy to ciężarnej, to nie przestępstwo w świetle obowiązującego prawa.

pijąca w ciąży

Pamiętacie tę historię sprzed półtora roku? Pijana jak bela. Widywana wraz konkubentem na poznańskim osiedlu św. Łazarz niemal codziennie. Zataczała się, była zamroczona. W miejscu, gdzie siedziała, znaleziono butelkę po denaturacie. Interweniowała straż miejska, policja. Kobieta odwiedziła chyba wszystkie noclegownie w Wielkopolsce. Co, oprócz faktu, że widok pijanej kobiety jest chyba jednym z najżałośniejszych widoków świata, tak szokuje świadków? To, że 30-latka była wówczas w 8. miesiącu ciąży!

"Dlaczego policja jej po prostu nie zgarnie i nie ukarze?" - pytali ludzie. Niestety, pomimo wielu interwencji, jedyne, co może zrobić policja, to zadzwonić po karetkę i zadbać, aby kobieta bezpiecznie dotarła do szpitala, gdzie zajmą się nią i jej nienardzonym dzieckiem, lekarze. "W Polsce picie alkoholu przez kobietę w ciąży nie jest karalne" - mówią policjanci. Szkoda...

W mediach mówiono też o innych okolicznościach z życia 30-letniej, ciężarnej alkoholiczki. Upojne dni z konkubentem w Poznaniu były efektem całkowitego zatracenia się niewdzięcznej żony. Okazało się, że kobieta na co dzień mieszkała w Wałbrzychu, gdzie zaginięcie zgłosił jej mąż. Kobietę sprawdzono w bazie policji po awanturze, jaką wszczęła w szpitalu. Mąż przyjachał po nią do Poznania jeszcze tego samego dnia i zabrał z powrotem do domu.

Dlaczego wobec takiego zjawiska jesteśmy bezradni? Wiadomo, że kobieta była pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu. Jego pracownica powiedziała wtedy, że mogą złożyć wniosek do sądu o przymusowy odwyk dla niej, ale i tak nie dojdzie do niego przed rozwiązaniem. Dziecko będzie wciąż narażane. Aby kobieta zaczęła leczyć się od razu, potrzebna jest jej wola. A tej jej najwyraźniej brakuje lub nie ma jej wcale. Wygrywa wódka, nie zdrowie i życie maleństwa.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz