Czy niezaczepione dzieci mogą jechać na kolonie?

Organizatorzy kolonii i obozów dla dzieci mają dylemat.

dzieci

Coraz częściej rodzice podejmują decyzję o nieszczepieniu dzieci. W 2016 ponad 23 tys. szczepień obowiązkowych nie zostało wykonanych zgodnie z kalendarzem szczepień, trzy lata wcześniej było to tylko 7,2 tys. odmów. To aż 400% skok!

Dlaczego rodzice nie chcą szczepić? Z reguły zaczyna się od przypadkowej rozmowy, ze znajomą, która nie szczepi swoich dzieci. Najczęściej nie szczepią mieszkańcy miast (najwięcej dzieci nieszczepionych mieszka w województwach śląskim, wielkopolskim i mazowieckim).

Przede wszystkim rodzice obawiają się powikłań poszczepiennych lub reakcji alergicznych, inni uważają, że szczepień jest po prostu za dużo jak dla tak małego dziecka. Jednak według badań przeprowadzonych przez Główny Inspektor Sanitarny zaledwie 2% ankietowanych przyznało, że powodem, dla których nie chcą poddać się szczepieniom, są obawy związane z wystąpieniem w przeszłości u siebie lub u dziecka niepożądanego odczynu poszczepiennego. Natomiast aż 28% jako przyczynę nieszczepienia podało wpływ ruchów antyszczepionkowych i ta grupa między początkiem a końcem roku 2014 powiększyła się najbardziej, bo aż o 66%.

Zgodnie z rozporządzenia Ministra Zdrowia rodzicom, którzy nie zaszczepią dziecka, grozi kara finansowa, metoda taka jednak nie działa. Z roku na rok coraz więcej osób odmawia szczepienia dzieci.

W tym roku problem dotknął organizatorów kolonii i letnich obozów dla dzieci. Nie ma żadnych wytycznych, które mówiłby jak postępować. Choć organizatorzy obozów nie chcą dyskryminować dzieci, obawiają się odpowiedzialności, za dziecko, które nie posiada obowiązkowych szczepień. W przypadku zakażenia, do którego może dojść przy braku szczepień, np. przy skaleczeniu to organizator bierze odpowiedzialność za dziecko.

Rozwiązaniem może być pobieranie od rodziców deklaracji, zgodnie z którymi w razie zagrożenia zdrowia i życia dziecka będzie można je zaszczepić – podpowiada Joanna Narożniak z Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie.

Problem dotyczy niewielkiej ilości 7-9 -latków, które nie były szczepione kilka lat temu. Statystyki pokazują, że liczba niezaszczepionych dzieci drastycznie rośnie i niestety z roku na rok może być gorzej. 

Czytaj też: 'Szczepionki powodują autyzm' - ten mit ma aż 20 lat! Dowiedz się więcej >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz