Depresja w okresie ciąży

O depresji wiemy wiele, ale jednak wciąż za mało. Ta dziwna choroba wkrada się w duszę w najmniej oczekiwanych momentach. Nawet wtedy, kiedy powinnyśmy być najbardziej szczęśliwe na świecie.

depresja w ciąży

Często mówi się o depresji poporodowej spowodowanej nagłą zmianą poziomu hormonów u kobiety. Rzadko uświadamiamy sobie, iż nawet częściej występującą formą depresji jest depresja pojawiająca się już w okresie ciąży. Może być ona spowodowana: brakiem wsparcia ze strony partnera, samotnością, lękiem o utratę dziecka w wyniku wcześniejszych traumatycznych doświadczeń, takich jak poronienie, obawami o sytuację materialną rodziny, problemami rodzinnymi i wieloma jeszcze innymi czynnikami. Niestety, nasza wiedza na temat depresji oraz ogólna świadomość w społeczeństwie jest wciąż mała.

Powszechnie depresję uważa się za stan umysłu, który jest czymś mało istotnym i przejściowym. Nie traktuje się depresji jak choroby, a to jest po prostu choroba, którą należy leczyć. Tak jak z bólem, aby przynieść sobie ulgę, nie należy zmagać się z nim samotnie, tak w przypadku depresji, należy zwrócić się po pomoc i brać leki lub poddać się psychoterapii.

Uczucie zawiedzenia czyichś nadziei, poczucie winy za swój stan psychiczny, widzenie wszystkiego w ciemnych barwach - wszystko są to typowe objawy towarzyszące tej chorobie. Szczególnie trudno jest, gdy osoby z naszego otoczenia oczekują od nas zdecydowanie innej postawy po zajściu w ciążę, nie rozumiejąc czym jest choroba. Może to tylko spotęgować poczucie lęku i osamotnienia.

Od kobiet w ciąży oczekuje się, aby były szczęśliwe z powodu samego faktu zajścia w ciążę. Bo przecież tyle kobiet ma z tym problem, więc powinnaś być wdzięczna, że tobie się udało. Ale przecież ciąża nie rozwiązuje problemów, w obliczu których byliśmy bezradni wcześniej. Huśtawka nastrojów, wmawianie sobie, że nie chce się dziecka lub że się na nie nie zasłużyło, brak apetytu, częsty płacz, a nader wszystko poczucie winy, są typowymi objawami depresji.

 

Komentarze (5)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2014-04-03 13:36:35

re: Depresja w okresie ciąży

Yume, podobno ma wpływ na dziecko: http://psychika.net/2010/02/depresja-kobiety-w-trakcie-ciazy.html, więc idź do psychoterapeuty. Szkoda i Ciebie i dzidzi. Nie daj się pognębić podłemu facetowi.Trzymam za Ciebie kciuki!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Yume
2014-04-03 12:48:50

re: Depresja w okresie ciąży

A jak depresja oddziałowuje na dziecko? Ja z nią walcze od połowy ciązy. U mnie przyczyna jest mój mąż (zdrada), ktory chce nas zostawic, ale nadal jest bo chce pomagac. Dla mnie to horror. Chciałabym uwolnic od tego siebie i córeczke.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2014-04-03 14:12:56

Mnie i syna facet zostawił jak maluch miał 4 m-ce a byliśmy razem prawie 9 lat w tym 3 lata zaręczyn i planowaliśmy ślub .... spakował się i odszedł bo go wszystko przerosło ... dobry zart, sama nalegał na dziecko i się wypiął. Woli kawalerskie życie, a ja po 1,5 roku już się jakoś ogarnęłam i od prawie roku cieszę się że ten kretyn zrobił mi przysługe w życiu i odszedł, bo stać mnie na kogoś lepszego, cały związek to ja nadskakiwałam, jemu zawsze zwisało wszystko, zobaczyłam to jak się rozstaliśmy, oszukiwał, kłamał, brał po cichu kredyty ... Ty też się ogarniesz, będzie ciężko ale to minie, a życie z kimś po zdradzie na siłę nie ma sensu, miej swój honor. Che odejść ale jest ... to jak sypanie soli na bolącą ranę ... Idź do psychologa, wierz mi na słowo, to pomaga :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Yume
2014-04-05 13:32:58

U mnie właśnie podobnie. Pół roku przed poczęciem wzieliśmy ślub za jego namową, po 10 latach znajomosci. 5 lat planowaliśmy dziecko. Wszystko niby świadomie, ale jak sie okazało tylko z mojej strony. wyjechał na 3 m-ce za granicę zarobic na dziecko, tam sie wdał w romans z 20 latka (mój maż ma 32 lata), ta mu zmieniła światopoglad. A jeszcze na poczatku wyjazdu zapewniał mnie że nasze uczucie to jest to jedyne i prawdziwe... Teraz flirtuje z koleżankami z pracy,bo małolata sie na niego wypieła. Ja tez mu nadskakiwałam, bardzo starałam sie o ten związek, wszystko w domu zrobione, nawet go ubierałam, przedobrzyłam :/ A on to wszystko nazwał stagnacją ,powolnym umieraniem. Wysmiał moje uczucia, nazwał robotem.. To wszystko usłyszałam w połowie ciaży.. Teraz pieniazki dla neszej córeczki wydaje na papierosy (obiecał rzucić). Teraz po ciaży płacze czasami po 3 godz. Sama jestem na siebie zła, ze nie radzę sobiez tym.. W dodatku jestem uwiązana finansowo :( Ale patrząc w oczka mojego maleństwa- codziennie sobie powtarzam DAM RADĘ! I trwam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2014-04-02 14:54:36

re: Depresja w okresie ciąży

Depresja to mały, cichy zabójca duszy ... Całe życie trzeba trzymać rękę na pulsie, by mały dołek czy smutek nie zamienił się w coś gorszego ... Depresja jest okrutna i straszna bez wzgl. w którym momencie życia dopada ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz