Dlaczego warto mieć więcej niż jedno dziecko?

Czy warto mieć dużą rodzinę? Każde dziecko to wyrzeczenia, dodatkowe obowiązki i odpowiedzialność. Ale także dużo radości. Im nas więcej, tym weselej?

duża rodzina

Posiadanie więcej, niż dwojga dzieci, szczególnie w dużym mieście, wydaje się czymś coraz rzadziej spotykanym. W Polsce na jedną kobietę przypada średnio 1,29 dziecka. Większość matek deklaruje, że chciałaby mieć dwoje lub więcej dzieci, ale warunki ekonomiczne i socjalne w kraju są niesprzyjające powiększaniu rodziny. Rzeczywiście, gdy wyjeżdżają np. do Wielkiej Brytanii, Niemiec lub Norwegii, rodzą dzieci więcej.

Kiedy informujemy otoczenie o tym, że oczekujemy kolejnego dziecka, np. rok po urodzeniu pierwszego, często wielu znajomych mówiąc „gratuluję”, tak naprawdę myśli: „czy oni słyszeli o środkach antykoncepcyjnych?” albo „ta kobieta się wykończy”.

Już posiadanie trojga dzieci zaczyna być postrzegane niemalże jak heroizm. A przecież jeszcze pokolenie naszych dziadków to osoby wychowane często w rodzinach, w których było czworo, sześcioro, a nawet dwanaścioro rodzeństwa.

Posiadanie kolejnego dziecka łączy się z większym wysiłkiem, ale naprawdę możemy się wówczas czuć, jak ktoś, kto zasłużył na dwa medale za męstwo (w tym wypadku powinno się powiedzieć - za kobiecość).

Więcej dzieci to większe poczucie własnej wartości. Przynajmniej tak powinnyśmy się czuć. W końcu jest to nasz konkretny wkład w życie rodziny i całego państwa. Znaczy także więcej od wszystkich zawodowych zadań, typu przybijanie pieczątek, obmyślanie biznesplanu przedsiębiorstwa lub aranżacji wnętrz jakiegoś budynku.

 

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

24
2014-04-28 02:05:04

re: Dlaczego warto mieć więcej, niż jedno dziecko

totalny debili*m i egoizm,by trzymac dzieci na sile dla szklanki wody na starosc-nie zgotuje tego corce nigdy w zdrowym normalnym podejsciu dzieci sie wychowuje do pelnoletnosci a potem droga wolna i nie pisze tego w sensie,ze wyganiam z domu tylko w sensie,ze rob co chcesz i ponos za to konsekwencje...a z ta miloscia rodzenstwa nie osmieszajcie mnie-wystarczy,ze matka rzuci na srodek zabawki i wystarczy widziec ten przejaw milosci,ze az krew sie leje a karetki na sygnale jezdza:)... a jak kobie ... ta msa byc zdrowa i usmiechnieta skoro ona jest zajecha*a robota przy tylu dzieciach? Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
24
2014-04-28 02:00:17

re: Dlaczego warto mieć więcej, niż jedno dziecko

a te rzeczy po starszym dziecku to sie jedynie sprawdzaja,gdy rodzenstwo jest tej samej plci-przeciez nie zalozysz chlopcowi sukienki po starszej siostrze prawda...a i wlasnie przez doswiadczenie i wiedze jaka sie nauczylam przy dziecku nie zdecyduje sie na kolejne

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
24
2014-04-28 01:55:37

re: Dlaczego warto mieć więcej, niż jedno dziecko

jestem mama jedynaczki i chocbym sie wysilila to nie umiem znalezc racjonalnych dowodow na to,by miec drugie dziecko...dla mnie dwojka dzieci to jest zapierd*ol 24 na dobe a przy wiekszej ilosci wykonczylabym sie po 3dniach...a posiadanie dzieci nie jest wyznacznikiem kobiecosci-sama mam dziecko,ale kobieta sie czulam juz w wieku 15lat jak dostalam pierwsza miesiaczke ot co:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz