Czy jesteś gotowa na drugie dziecko?

Druga ciąża niekiedy bywa większym wyzwaniem dla kobiety niż ta pierwsza. Kiedy się na nią zdecydować i co warto o niej wiedzieć?

Matka w ciąży

Kobieta, która spodziewa się pierwszego dziecka, ma skąd zaczerpnąć wiedzy na ten temat. Poradniki, programy telewizyjne, Internet – a w nich masa informacji dla przyszłej mamy. Znacznie mniej mówi się natomiast o drugiej ciąży, która bardzo często bywa dla kobiety znacznie większym wyzwaniem.

O ile za pierwszym razem trzeba było pomyśleć tylko o tym, co posiadanie dziecka zmieni w życiu twoim i twojego partnera, o tyle teraz jest ktoś jeszcze, na kogo podjęta przez ciebie decyzja o powiększeniu rodziny wywrze głęboki wpływ – podkreśla dr Penny Preston, specjalistka tematyki ciąży oraz zdrowia dziecka, redaktorka poradnika dla rodziców „Druga ciąża”.

Czy już na to czas?

Najistotniejsze pytanie brzmi, kiedy zdecydować się na kolejne dziecko. Najpierw trzeba rozważyć wiele czynników – emocjonalnych, finansowych i praktycznych. Jako matka musisz sama rozstrzygnąć, czy pogodzisz wychowanie dwojga maluchów. Jeśli już teraz ledwo znajdujesz czas, aby zaopiekować się jednym dzieckiem, z dwójką będzie bardzo trudno. Ważne, czy będziesz mogła liczyć na wsparcie rodziny bądź przyjaciół. Nie bez znaczenia są także względy natury finansowej: dziecko sporo kosztuje.

A nie ma wątpliwości, że wychowanie dwójki jest jeszcze droższe. Trzeba także zapewnić pociechom opiekunkę, jeśli oboje pracujecie. Być może konieczne okaże się również większe mieszkanie – wylicza dr Penny Preston.

Wychowanie dwojga dzieci wymaga starannego planowania. Badania naukowe wykazały, że największe zagrożenie dla dziecka i mamy może się pojawić, jeśli od poprzedniego porodu minęło mniej niż sześć miesięcy. Najbezpieczniejsza wydaje się przerwa od 18 do 23 miesięcy, przy czym ryzyko ponownie wzrasta po 24 miesiącu.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz