Dzieci dwujęzyczne – czy jest im w życiu łatwiej?

Rodziny na stałe zamieszkujące w GB i w Irlandii mogą wesprzeć polską naukę i wziąć udział w bardzo ciekawych badaniach.

nowe słówka

Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze 10 - 15 lat temu można było usłyszeć , np. od pediatry, że jeśli dziecko mieszka za granicą albo ma rodziców mówiących w dwóch różnych językach, to należy bezwzględnie wybrać jeden język i wyłącznie w nim mówić do dziecka. W przeciwnym razie dziecku wszystko się pomiesza, będzie się źle rozwijało, półkule mózgowe będą źle współpracować, będzie dyslektykiem itp. Trąci horrorem.

Dziś jeszcze może nie wszystko jest zbadane, jeśli chodzi o rozwój dzieci dwujęzycznych, ale na pewno wiadomo, że dzieci te w przyszłości będą osobami, u których potencjalnie cztery lata później niż u innych ujawnią się objawy demencji starczej oraz choroby Alzheimera. Są także badania, które potwierdzają, że takie osoby są bardziej twórcze i empatyczne.

Zespół badawczy pod kierownictwem dr Ewy Haman i dr Zofii Wodnieckiej prowadzi badania nad dwujęzycznością i jej wpływem na rozwój dzieci wśród polskich rodzin na Wyspach Brytyjskich, w ramach projektu badawczego "Rozwój poznawczy i językowy polskich dzieci dwujęzycznych u progu edukacji szkolnej - szanse i zagrożenia" (finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Projekt ten jest częścią większego międzynarodowego programu współpracy badawczej. Grupa ww. specjalistów ma na celu stworzenie charakterystyki typowego rozwoju językowego dzieci polsko-angielskojęzycznych.

 

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz