Dziecko na wydruku. Wersja 3D - nietypowa pamiątka z okresu ciąży [ZDJĘCIA]

Drukarka 3D z odpowiednim oprogramowaniem umożliwia wydrukowanie modelu płodu. Zanim przyjdzie ono na świat może być podziwiane przez bliskich.

Płód 3D

Pamiątka z okresu ciąży inna niż wszystkie

Rodzice w Japonii, którzy nie mogą się doczekać, aby pokazać światu, jak ich dziecko będzie wyglądać kiedy się urodzi mogą teraz kupić trójwymiarowy model płodu i zaprezentować go rodzinie i przyjaciołom na kilka tygodni przed terminem porodu.

Tomohiro Kinoshita z firmy FASOTEC, oferujących tę usługę za równowartość około 4500 złotych, sprzedaje także małe modele płodu, których mamy używają jako breloczkw do swoich telefonów. Tańsza wersja to sama twarz płodu za około 2500 złotych.

Zdaniem firmy najlepszy moment w rozwoju płodu do stworzenia takiego wydruku to 8. - 9. miesiąc ciąży. Do zrobienia wydruku używa się zdjęć z USG.

Technologia druku 3D w medycynie

Firma FASOTEC produkuje również modele 3D narządów wewnętrznych, które mogą być wykorzystywane przez lekarzy do planowania operacji lub przez studentów medycyny na szkoleniach. Mogą robić symulacje operacji. Przy ich pomocy można także uzmysłowić pacjentom co im dolega bez konieczności stosowania samych skomplikowanych terminów medycznych. Zamiast tego można im pokazać na takim modelu, np. która część jest chora. Wykonany wydruk w tej technologii, umożliwia także zróżnicowanie modelu części ciała pod względem ich struktury, czy dany fragment jest miękki czy twardy. Za jego pomocą lekarz przewiduje, czy istnieje potencjalne ryzyko przy porodzie związane ze stanem płodu.

Pomysł na wykonywanie modeli płodów tą techniką zrodził się jako pomysł na popularyzację tej technologii. Drukarki trójwymiarowe znane są od kilkudziesięciu lat, ale postęp w technologii umożliwia ich wykorzystanie w wielu nowych obszarach. Maszyny te działają w sposób podobny do drukarek strumieniowych, lecz zamiast atramentu kładą jedną warstwę materiału na wierzchu drugiej, stopniowo tworząc wydruk. Przy tej technice można tworzyć pojedyncze kopie stosunkowo skomplikowanych obiektów, których wykonanie w inny sposób byłoby bardzo kosztowne.

Nie można jeszcze tą techniką wykonać np. telefonu komórkowego czy innych zaawansowanych urządzeń, ale kształt ludzkiego płodu w jego rzeczywistym rozmiarze jak najbardziej!

Zobaczcie zdjęcia tego "supergadżetu" i powiedzcie - zrobiłybycie sobie taką nietypową pamiątkę z okresu ciąży, gdyby była taka możliwość w Polsce?

als

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

inutero3d.pl
2016-06-27 22:53:47

re: Dziecko na wydruku. Wersja 3D - nietypowa pamiątka z okresu ciąży [ZDJĘCIA]

W Polsce wykonuje się wydruki 3D w ramach projektu inutero3d.pl oraz OCZEKIWANIE BEZ BARIER dla Rodziców niewidomych za symboliczne 1zł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
inutero3d.pl
2016-06-27 22:52:02

re: Dziecko na wydruku. Wersja 3D - nietypowa pamiątka z okresu ciąży [ZDJĘCIA]

W Polsce wykonać można taki wydruk w ramach projektu inutero3d.pl oraz OCZEKIWANIE BEZ BARIER dla rodziców niewidomych za symboliczną złotówkę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz