Co dzieje się z dzieckiem podczas wypadku? Zobacz, czego unikać, podróżując samochodem! [VIDEO]

Nawet podczas najkrótszej podróży samochodem należy pamiętać o foteliku samochodowym i pasach.

dziecko w samochodzie

Rok szkolny oficjalnie się właśnie skończył. Rozpoczęły się wakacje, a co za tym idzie, sezon urlopowy i podróże. Bez względu na to, czy wycieczka samochodem będzie bardzo krótka czy rodzinę czeka kilkugodzinna droga nad morze lub w góry, należy pamiętać, że pasy bezpieczeństwa to podstawa. Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie w 2017 roku, nie obowiązuje już granica 12 lat dla przewożenia dzieci w fotelikach. Obowiązek jazdy w foteliku dotyczy maluchów mierzących do 150 centymetrów. Oprócz tego na przednim siedzeniu możliwe jest przewożenie dziecka tylko w foteliku lub podstawce, ale dopiero po dezaktywacji poduszki. Dopuszczalne jest, by dziecko mające więcej niż 135 centymetrów jeździło na tylnym siedzeniu tylko w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika samochodowego. Każde złamanie przepisów może kosztować 150 złotych i 6 punktów karnych, ale to nie pieniądze są najważniejsze. Nieprzestrzeganie przepisów naraża przede wszystkim zdrowie i życie malucha, a tego nie da się wycenić w żaden sposób.

Oprócz zasad przewożenia dziecka w samochodzie uregulowanych przepisami istnieją pewne zalecenia, formułowane często przez producentów fotelików. Wielu z nich radzi, by przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak jest to możliwe. W przypadku zderzenia, głowa dziecka przewożonego przodem do kierunku jazdy zostaje gwałtownie wyrzucona w przód, dochodzi do silnego szarpnięcia szyi, a nawet urazu kręgosłupa. W takiej samej sytuacji, w przypadku fotelika zamontowanego tyłem do kierunki jazdy, jego skorupa działa jak tarcza ochronna, która absorbuje siły powstałe w wyniku wypadku. Z kolei dziecko nie jest wyrzucane w przód, a wciskane w fotel na odcinku od głowy aż do miednicy.

Zakup dobrego, dostosowanego do pojazdu fotelika do często duży wydatek, ale to kwestia, na której nie należy oszczędzać. Właśnie od tego akcesorium zależy zdrowie i życie dziecka.

Zobacz, jak pewna mama sprawdziła, czy fotelik samochodowy jej dziecka jest bezpieczny!! >>>

kp

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz