Dzień Dziecka - jaka jest historia tego święta i jak dzieci obchodzą je w różnych krajach?

To najważniejszy dzień dla każdego kilkulatka. Maluchy wiedzą, że 1 czerwca mogą nie mieć zajęć szkolnych i będzie na nie czekało mnóstwo prezentów i atrakcji.

dzieci

Ustalenie Dnia Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony na Światowej Konferencji na Rzecz Dobra Dzieci, która miała miejsce w Genewie w 1925 roku. Wtedy zadecydowano, że Dzień Dziecka będzie obchodzony 1 czerwca. Święto dzieci powstało z inicjatywy organizacji The International Union for Protection of Childhood - Światowy Związek Ochrony Dzieciństwa, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata). Dzień Dziecka obchodzony jest w ponad 100 państwach. W Polsce pierwszy raz obchodzono Dzień Dziecka w 1952 roku.

Dzień Dziecka nie zawsze 1 czerwca

Powszechny Dzień Dziecka został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1954 roku i jest obchodzony 20 listopada w rocznicę ustanowienia Deklaracji Praw Dziecka. Nie we wszystkich państwach Dzień Dziecka świętowany jest 1 czerwca. W Argentynie święto to przypada na drugą niedzielę sierpnia, w Australii w czwartą środę października, zaś na Węgrzech – w ostatnią niedzielę maja.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz