Jak robić dziecku fajne zdjęcia?

Nie strzelaj dziecku "fot" jak leci. Wystarczy trochę wiedzy, a będą wspaniałe!

Jednym z pierwszych gadżetów, w jaki zaopatrują się świeżo upieczeni rodzice jest aparat fotograficzny. Potrzeba robienia zdjęć maluszkom jest przemożna! Uwielbiamy fotografować je w każdej niemal sytuacji i mamy wrażenie, że na każdej "foci" nasze dziecię wygląda rozkosznie.

Dla nas na pewno tak, dla innych - niekoniecznie. Dlatego zastanówmy się dwa razy, zanim wrzucimy zdjęcie na "insta" czy "fejsa". I nie chodzi o to, że nasze dziecko wyszło brzydko. Chodzi o zdrowy rozsądek, kiedy na fotografii uwidaczniają się zbyt intymne szczegóły z życia naszej  rodziny lub nie dostrzegamy detali sprawiających, że ogólny odbiór wypada fatalnie.

Zapadło mi np. w pamięć zdjęcie ślicznej, młodej kobiety w dziewiątym miesiącu ciąży. Dziewczyna zrobiła sobie selfie przed lustrem w łazience. Jest pięknie uśmiechnięta, brzuszek okazały. Podpisała je: "Już niedługo". Nie zwróciła uwagi na to, że na drugim planie jest widoczny sedes z otwartą klapą i szczotka do mycia muszli. To totalnie zepsuło efekt, jaki chciała przecież osiągnąć.

Pamiętam też pewne zdjęcie, które zrobiłam córce, gdy miała dwa latka. Siedzi na żółtym nocniku i wznosi "toast" szklanką z soczkiem, uśmiechając się przy tym szelmowsko. Jak dobrze, że wtedy nie była fejsbuka, gdyż zważywszy na mój ówczesny bezkrytycyzm na wszystko, co wiązało się z moimi dziećmi (Ach, jakie one słodkie, zabawne, rozkoszne, piękne, filuterne, rozbrajające, wyjątkowe, niepowtarzalne, mały rycerzyk, cudowna księżniczka!), zapewne znalazłoby się na nim.

Dlatego w tym tekście pragnę podsunąć Wam kilka prostych porad, jak strzelić dziecku fajną fotkę i cieszyć się nią w rodzinnym albumie (również tym internetowym;).

Lustrzanka cyfrowa

- Wiem, wiem, nie ma to jak aparat w komórce. Jest prosty w obsłudze i zawsze pod ręką. Nawet siedemdziesięcioletnia babcia zrobi nim "focię" malcowi na placu zabaw. Tylko, co to za "focia"? Mało który aparat w telefonie ma możliwość ustawienia głębi ostrości, czyli ważnego parametru, decydującego o urodzie fotografii. Jeśli zatem zależy nam na ładnych zdjęciach, lepiej zainwestować w ów niezbędny w każdej rodzinie gadżet, czyli np. cyfrową lustrzankę. Zdjęcia nią robione na pewno będą o niebo lepszej jakości, niż te z komórki. Tylko jak je wykonywać?

Światło w fotografii

- Najważniejsze w fotografii jest światło. Najlepsze to miękkie i rozproszone, na zdjęciach robionych o świcie i pod wieczór, gdy słońce daje miodowy odcień. Bo światło może być bardzo różne: miękkie i twarde, bezpośrednie i rozproszone. Może padać z boku, z tyłu, z góry... Przy okazji, nie róbcie ujęć pod światło, ani w ostrym, słonecznym blasku. Na tym pierwszym ujęciu sylwetka będzie niewyraźna, bo prześwietlona, dlatego np. nie ustawiamy rodziny do zdjęcia na tle jasnego okna. Natomiast zdjęcie zrobione w ostrym słońcu powoduje, że wszyscy, łącznie z dzieckiem, mamy wyostrzone rysy, łapiemy dziwne grymasy i mrużymy oczy.

Dziecko na pierwszym planie

Najczęściej chcemy mieć dziecko na pierwszym planie. Aby tak było, musimy fotografować je z bliska. Rodzice mają ułatwione zadanie, ponieważ maluch jest z nimi oswojony. Gorzej z pozostałymi członkami rodziny lub - nie daj Boże! - z kimś obcym. Aby więc zrobić ujęcie malca z bliska, lepiej powierzyć to zadanie rodzicowi. Przy nim maluch czuje się na tyle swobodnie, że uda się osiągnąć dodatkowy efekt: zdjęcie niepozowane. Takie ujęcia są najfajniejsze, ponieważ uwieczniają autentyczne emocje i nastrój danej chwili. By owa bliskość dała się uchwycić, trzeba również nieco się nagimnastykować. Przyklęknąć, kucnąć, czy usiąść na ziemi.

Dobry kadr

Fajne kadry i dobra perspektywa to przede wszystkim kwestia wprawy i ćwiczeń. Im więcej zdjęć robimy, tym bardziej uwrażliwiamy się na to, co wokół. Uzmysławiamy sobie ulotność chwili oraz wyjątkowość sytuacji i łapiemy ją w lot (dlatego wytrawni fotografowie praktycznie nie rozstają się z aparatem i powtarzają, że świetne zdjęcie to w sumie łut szczęścia). Często zdarza się, że wybrane ujęcie nie oddaje tego, co chcieliśmy uzyskać. Trudno. Następnym razem popróbuj inaczej. Może wystarczy przekręcić aparat, albo przesunąć obiektyw? Zrobić je w pionie lub w poziomie, od góry lub z dołu? Z perspektywy soczewki? Czasem trzeba wejść na murek, lub położyć się na podłodze. Dobre kadrowanie zależy w dużej mierze od uważnego obserwowania świata i dostrzegania w nim niuansów, które nie rzucają się w oczy, za to są od razu widoczne na zdjęciu.

Fotograficzna historia

Kiedy wyćwiczycie się w kadrowaniu i uwrażliwicie na otoczenie, przekonacie się, że robienie zdjęć to właściwie opowiadanie historii. Dlatego nie będziecie rzucać się na każdy super uśmiech waszego bobasa, a poczekacie na ciekawą sytuację, o której ten uśmiech będzie opowiadał. Czasem takie zdjęcia robimy całkiem przypadkiem, ale znam rodziców, którzy celowo tworzą całe fotograficzne cykle z życia dziecka. Są jak księga pamiątkowa, z której naprawdę można dużo się dowiedzieć. Sporo jest takich ksiąg na Instagramie i blogach parentingowych.

Czas na zdjęcia artystyczne

W sztuce fotografowania będziecie krok dalej, gdy rozsmakujecie się w robieniu zdjęć artystycznych, czyli wyjątkowych i niepowtarzalnych, a dziecko jest niezwykle wdzięcznym modelem do tego typu eksperymentów. Na tym etapie można pokusić się już o celowe aranżacje, grę świateł, zabawę kadrami, kolorami, nadawaniem odpowiedniej głębi, wyostrzaniem i rozpraszaniem obiektów. Dostrzeganiem szczegółów, na które inni nie zwróciliby uwagi. Wiadomo, kreacja artystyczna nie zna granic :)

Drugi plan też jest ważny

I na koniec: zadbajcie o drugi plan! Pisałam o nim trochę na wstępie. Najfajniejszą pozę i minkę dziecka może zepsuć dokumentnie fatalne tło. Na dodatek, umysł odbiorcy działa w ten sposób, że od razu wychwyci, co się na nim dzieje i może się zdarzyć, że rozwalona stodoła w tle zwróci większą uwagę odbiorcy, niż wasza córcia w sukience a la elf.

autor: Joanna Weyna

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz