`Gdybym mógł, karmiłbym piersią` - faceci karmią!

Od 26 maja do 1 czerwca - w tych dniach trwa Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią. W ramach obchodów pojawiają się różne ciekawe akcje, w tym ta, przygotowana przez Urząd Miasta Gdyni.

ojciec

Pamiętacie "Project: Breastfeeding" autorstwa amerykańskiego fotografa Hectora Cruza? Hector około dwa lata temu postanowił przeprowadzić destygmatyzację karmienia piersią, jako sprawy wyłącznie kobiecej i pokazać, że kobiece ciało nie jest jedynie źródłem przyjemności i seksu dla facetów.

Żona Hectora miała problemy z karmieniem naturalnym. Nie mogła dostać się do doradcy laktacyjnego, więc postanowili wraz z Hectorem o pomoc poprosić użytkowników z lokalnej grupy na Facebooku. Niestety, nie spotkało się to z miłym przyjęciem, okazało się bowiem, że dla większości tzw. „znajomych” karmienie piersią jest czymś, o czym nie rozmawia się chętnie publicznie.Hector i jego żona nie otrzymali w rezultacie publicznego wsparcia, a wręcz spotkali się z negatywnymi reakcjami. „Karmisz piersią - karm sobie w domu pod kocem, ale nie wychodź z biustem na zewnątrz, bo nie mamy ochoty na to patrzeć ani o tym mówić” - można było wyczytać między wierszami.

Dlatego Hector, dysponując niemałym talentem fotograficznym, postanowił, że wykorzysta to i przeprowadzi krajową kampanię (która dzięki Facebookowi rozszerzyła się poza granice USA) na rzecz destygmatyzacji karmienia piersią i zachęcenia kobiet, by po prostu poczuły się komfortowo z tym, że dane im jest karmić naturalnie.Fotograf skrzyknął więc znajomych i chętnych tatusiów jak Ameryka długa i szeroka, którzy tak jak on, wspierają swoje żony w karmieniu i świetnie się bawiąc, odwalili razem kawał dobrej roboty pod hasłem: „Gdybym mógł, karmiłbym”. Doskonałym pomysłem było zaangażowanie w projekt prawdziwych ojców, a nie idealnych modeli, ponieważ wydźwięk akcji staje się dzięki temu bardziej autentyczny.Projekt ma cel edukacyjny - uświadomienie mężczyznom, jak ważne jest ich wsparcie, a także ma pokazać, że karmienie piersią jest rzeczą najbardziej naturalną w świecie, nie ma w nim podtekstu seksualnego ani niczego wstydliwego.

W tym roku Hector zainspirował również polskiego fotografa, Piotra Manasterskiego, który przy wsparniu Urzędu Miasta Gdyni postanowił przenieść pomysł Hectora na polski grunt. Kampania "Gdybym mógł, to karmiłbym piersią" potrwa w Gdyni do 1 czerwca, a przyłączył się do niej, pozując z dzieckiem przy piersi, sam wiceprezydent Gdyni - Michał Guć. Oprócz niego, na zdjęciach pojawią się inni tatusiowie, celebryci i znani sportowcy.

Na stronie Urzędu Miasta Gdyni czytamy, że  organizatorzy poprzez swoje działania, chcą zachęcić do akceptowania karmienia piersią w miejscach publicznych. Mamy mają prawo do bezpiecznego, swobodnego i nieskrępowanego dostępu do karmienia. Chcemy, żeby wszystkie mamy, które chcą karmić, czuły nasze wsparcie, a te kobiety, które obawiają się tej roli, czuły się pewniejsze i miały w nas oparcie. Chcemy także zachęcić mężczyzn do edukacji o karmieniu piersią i wspierania matek ich dzieci w tej wyjątkowej roli – powiedziała Beata Szadziul, Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Rodzin.

Zobaczcie zdjęcia z amerykańskiej i polskiej kampanii na następnych stronach.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz