GOLASEK - czyli jak wyrobić w dziecku zdrowy stosunek do własnego ciała

Jak sprawić, by dziecko pokochało swoje ciało? Jak zachowywać się w domu, by nie wywoływać w dziecku nienaturalnych zahamowań?

nagie bobo

Biegać nago po mieszkaniu? Żadna skrajność nie jest dobra. Zbytnia pruderia w Waszym domu także może spowodować, że dziecięce poczucie wstydu przerodzi się w jego dorosłym życiu w brak samoakceptacji. Małe golaski przecież w ogóle się nie wstydzą. Nie wiedzą, że cokolwiek je ogranicza. Poczucie wstydu zaczyna pojawiać się u dzieci dopiero około 3 roku życia i rozwija się w pełni do 6 roku życia. Tak wygląda to zwłaszcza w naszym kręgu kulturowym.

Kiedy dochodzi do rozmów z dzieckiem o nagości, rodzice często okazują się nad wyraz spięci i lakoniczni. Mówią dziwnym, zakodowanym językiem i rumienią się. A można przecież dostrzec pozytywne strony takich rozmów. Ucząc dzieci, że nagość jest czymś normalnym, a nawet pięknym, pomożesz zbudować dziecku pozytywny obraz jego własnego ciała. Nie musisz od razu zabierać dziecka na plażę nudystów ani notorycznie biegać nago po domu, aby sprawić, że dziecko będzie umiało akceptować swoje ciało. Są na to inne sposoby. Wystarczy, że pewne zachowania uczynisz naturalnymi, zamiast tworzyć wokół nich dziwną atmosferę.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

AgaMaga
2014-05-21 12:08:20

re: GOLASEK - czyli jak wyrobić w dziecku zdrowy stosunek do własnego ciała

Dobre spostrzeżenie. No bo nie cewcię chyba?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2014-05-21 00:44:58

re: GOLASEK - czyli jak wyrobić w dziecku zdrowy stosunek do własnego ciała

Ok. Tyle sie mówi, żeby nie używać dziecięcych słów na miejsca intymne. Ale język polski nie przewiduje niczego pośredniego pomiędzy językiem prawie medycznym a własnie takimi zdrobnieniami czy wymyślonymi nazwami. No więc niech mnie ktoś oświeci, bo nie mam pomysłu co poza sisią może mieć dziewczynka :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Agata
2014-05-20 20:06:09

re: GOLASEK - czyli jak wyrobić w dziecku zdrowy stosunek do własnego ciała

Pamiętam jak byłam mała to zawsze jak mama się kąpała to siadałam koło niej,koło wanny. Jak miałam może ze 3 lata to kąpałam się z bratem. A teraz mam małą córeczkę i byłam w odwiedzinach u kuzynki i przewijałam małą z kupki to córeczka kuzynki (5 lat) powiedziała "Ciocia, ale ona ma śmieszną cipunię - taką malutką"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz