Historia mleka modyfikowanego

Dziś mleko modyfikowane jest dostępne w każdym sklepie osiedlowym. Kiedyś było zupełnie inaczej - aż do połowy XIX wieku jedyną opcją dla noworodka i niemowlaka było karmienie naturalne.

mleko modyfikowane

Myślę, że dziś każda mama ma lub będzie miała w domu mleko modyfikowane, tak ta karmiąca piersią również. Dlaczego? Bo się przydaje. To jest pierwsza zasada mleka modyfikowanego, przydaje się nawet już w szpitalu, kiedy mama nie ma jeszcze pokarmu w piersiach lub z innych powodów. W domu warto mieć choćby próbkę mieszanki i od czasu podawać, na przykład na spacerze lub gdy zostawiamy dziecko w domu pod opieką taty lub babci i wiemy, że wrócimy za kilka godzin. Jest wiele sytuacji, kiedy mleko modyfikowane się sprawdza. Mamy karmiące piersią też podają mieszankę, okazyjnie, ale podają. Wyobraźmy sobie, że kiedyś takiej opcji nie było!

Mleko modyfikowane - od kiedy?

Aż do połowy XIX wieku jedyną opcją dla dziecka było karmienie naturalne, czyli podawanie piersi. Nie znano żadnych skutecznych zamienników. Oczywiście próbowano. Na pierwszy ogień poszło mleko krowie, bo było popularne, tanie i dobre. Ale nie dla dzieci. Ludzie przekonali się, że mleko krowie jest dobre jedynie dla małych cieląt, a nie dla małych dzieci. Mleko rozcieńczano wodą i podawano dziecku. Niemowlaki, które umiały już siedzieć, szybko uczyły się pić prosto ze szklanki, bez smoczków i butelek, bez kubków niekapków i innych. Dzieci karmione tylko mlekiem krowim częściej chorowały i wiele z nich umierało. 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2016-01-22 18:55:15

re: Historia mleka modyfikowanego

ja soją 8 miesięczna córeczka karmie tylko swoim mlekiem nie uzywam nawet kaszek gotowych na mleku modyfikowanym tylko przygotowuje kaszki ze swoim mlekiem bo wiem ze to najlepsze co moge dać swojemu maleństwu pomijając wygode i oszczedność

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz