I Komunia Święta - ile wydaje się na prezenty?

Komunia za pasem, a goście wciąż nie wiedzą, ile wypada włożyć do koperty. Rozwiewamy wątpliwości i szokujemy, że aż tyle zwykło się dawać!

komunia

I Komunia Święta zmieniła w ostatnim czasie swój status w ogólnym odbiorze społecznym z duchowego na materialny. NIesłuszne to, złe i niewychowawcze, ale co zrobić, skoro wszystkie ciocie i wujkowie pytają ile włożyć do koperty. Postaramy się więc sprostać oczekiwaniom i odpowiedzieć na pytanie. Zaznaczamy jednak, że Komunia to nie przemysł, nie trzeba wyjść na plus, a jeśli czujesz się w obowiązku "dać dużo", to daj dużo od siebie i na przykład zabierz dziecko na jakiś wypasiony weekend w górach albo zafunduj mu lekcje z języka obcego.

Jeśli jednak hajs się musi zgadzać, to....

1. Jeśli jesteś chrzestną albo chrzestnym, to orientacyjne stawki, które są podawane na forach internetowych, wynoszą od 1000 do 2000 zł;

2. Jeśli należysz do bliższej rodziny, to w kopercie wypada dać około 300-500 zł;

3. Jeśli należysz do dalszej rodziny to odpowiednia kwota wynosi około 200 zł.

 

Pamiętajcie, że to, co naprawdę wypada, to zwrócić za "talerzyk" i to się tyczy niemalże wszystkich uroczystości. Niefajne jest, gdy czteroosobowa rodzina przychodzi na uroczystość, gdzie rodzice dziecka płacą za każdą z tych osób około 100-140 zł, wydając więc na jedną rodzinę około 450 zł, a ta rodzina daje w kopercie 100 zł.

I kolejna rzecz - komunia nie może Was zrujnować. Trzeba trzymać fason, ale nie daje się nigdy ponad stan, lecz zawsze tyle, na ile można sobie pozwolić.

A na koniec - dajcie coś od siebie, szczególnie, jeśli jesteście rodzicami chrzestnymi. To bardzo ważna rola i jeśli wzięliście ją na siebie swiadomie, to wymaga się od Was znacznie więcej niż 2 tys. w kopercie.

 

ap

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz