Rodzina 500+: Nowy formularz i nowe zasady

Już w październiku rusza druga tura wypłat. Co trzeba wiedzieć o nowych wnioskach?

Jak dostać 500 zł na dziecko?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że z końcem września kończy się pierwsza tura wypłaty świadczeń w ramach programu "Rodzina 500+". Jeśli nadal chcesz otrzymywać świadczenia, musisz złożyć ponownie wniosek. Będzie je można składać od 1 sierpnia do końca września. Minister rodziny Elżbieta Rafalska liczy na to, że samorządy są przygotowane do przyjęcia i wydania decyzji dla około 4 milionów odbiorców tego świadczenia, tak aby zachować ciągłość wypłat.

Uwaga! Zmienia się formularz i zasady!

Warto wiedzieć, że zostały wprowadzone zmiany w formularzu. Wynika te zmian wprowadzonych w programie 500+. Teraz dokumentów, które trzeba załączyć może być mniej, ale np. samotny rodzic, będzie musiał udokumentować, że sąd zasądził alimenty drugiemu z rodziców. Więcej o zmianach >>>

Został także ujednolicony termin dla tych, którzy starają się o zasiłki rodzinne, świadczenie wychowawcze 500+, oraz ubiegają się o środki z Funduszu Alimentacyjnego, dzięki czemu ma być łatwiej zarówno dla rodzin, jak i urzędników.

- Po pierwsze rodzina nie będzie musiała dwukrotnie lub trzykrotnie iść, aby składać wnioski, a obsługa tez nie bezie musiała wielokrotnie zajmować się tą samą rodziną (...) jesteśmy przekonani, że jest to ułatwienie - powiedziała Elżbieta Rafalska.

Jak złożyć wniosek?

Sposoby uzyskiwania świadczeń nie uległy zmianie. Wszystkie potrzebne formularze znajdziesz w swojej gminie w wyznaczonych środkach, tam też złożysz wniosek. Można też je będzie złożyć on-line poprzez: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS - Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz ePUAP - elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej.

Jeśli kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek zostanie złożony do 31 sierpnia, wypłata świadczeń nastąpi do 31 października. Warto wiedzieć, że złożenie wniosku później niż w październiku, będzie oznaczać, że prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku. Wnioskujący straci więc wyrównanie za wcześniejsze miesiące.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz