Jak rozwijać poczucie własnej wartości u dziecka?

Poczucie własnej wartości jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Często dzieci z niskim poczuciem własnej wartości tracą wiele życiowych szans oraz nie rozwijają się prawidłowo, czy też wycofują się w sytuacjach, w których osiągnęłyby pewien sukces.

mama i dziecko

Poczucie własnej wartości to pewność i gotowość na stawienie czoła problemom i podstawowym wyzwaniom a także przekonanie, że mamy prawo do szczęścia i powodzenia, że nasze potrzeby też są ważne i mamy prawo je zaspokajać (oczywiście nigdy kosztem innych).

Wysokiego poczucia własnej wartości nie należy mylić z narcyzmem czy byciem zarozumialcem, zadufanym w sobie. Niestety, można zarówno wśród niektórych mam jak i dzieci zauważyć postawę wszechwiedzących zjadaczy wszystkich rozumów. Nie to jest jednak przedmiotem tego artykułu.Poczucie własnej wartości ,przejawia się w łatwości i uczciwości mówienia o osiągnięciach, ale też niepowodzeniach, łatwości wyrażania i przyjmowania komplementów, ciepłych uczuć i wdzięczności, otwartości na krytykę, spontaniczności  wypowiedzi, harmonii pomiędzy tym co mówimy, robimy, a jak wyglądamy, także otwartości na nowe możliwości, idee, w asertywności, w zachowaniu godności i harmonii w obliczu stresu.

Wszystko to jest w życiu bardzo pomocne, prawda? A co, jeśli nie mamy wysokiego poczucia własnej wartości?

Problem niskiej samooceny może spowodować między innymi niemożność osiągnięcia, a nawet cieszenia się z sukcesów, bojkotowanie cudzych osiągnięć i frustrację, złe nawyki żywieniowe, niską odporność na choroby, brak szacunku do samego siebie, agresję, obawę przed zmianami, wybór partnerów życiowych na zasadzie: „dlatego, że jestem zbyt mało atrakcyjna, to zwiążę się z tym, kogo oczekiwaniom sprostam”.

Wasze dzieci nie muszą mieć tego typu problemów, poniżej kilka rad, jak je przed tym uchronić.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz