Jak WESPRZEĆ MATKĘ w ekstremalnie trudnej dla niej sytuacji?

Życie matki to nie tylko idylliczny obrazek z różowym bobasem na pierwszym planie. To niekiedy niewyobrażalnie trudne doświadczenia, podczas których największym wsparciem może okazać się empatia drugiego człowieka.

kobieta

Po prostu bądź

Bardzo często unikamy osób, w których życiu dzieje się jakaś tragedia. Jest to niezamierzone tchórzostwo wynikające z tego, że nie wiemy same jak odnaleźć się w takiej sytuacji. Jednak musisz wiedzieć, że matka, która traci dziecko lub wydaje na swiat dziecko nieuleczalnie chore, woli usłyszeć jakiekolwiek słowa niż nie usłyszeć nic. Zazwyczaj właśne bardzo potrzebują one od innych osób telefonów, wizyt czy zaproszeń. Cisza je zabija. Oczywiście, są osoby, które wolą cierpieć w samotności. Należy to uszanować, ale nie wolno Ci rezygnować z choćby pojedyńczej próby nawiązania z taką osobą kontaktu. Dopóki nie wyciągniesz ręki, nie dowiesz się, czy ta pomocna dłoń jest jej potrzebna czy nie.

Więcej słuchaj, mniej mów

Okaż empatię, daj się wygadać, wysłuchaj rozterek i zmartwień. Nie udzielaj fachowych, "dobrych" rad, bo cierpiąca matka nie tego teraz potrzebuje. Fachowe porady zostaw specjalistom, a Ty dodawaj otuchy, okaż chęć wysłuchania w każdej sytuacji. Czego nie powinno mówić się mamom cierpiącym po utracie dziecka lub mamom bardzo chorych dzieci? Nie mówi: "Wiem, co czujesz", "Musisz być dzielna". Takie sformułowania wywołują wewnętrzny bunt, niekiedy złość. Jeśli musisz coś powiedzieć, co będzie adekwatne, to wystarczy zwykłe "współczuję ci".

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz