Jak wrócić do pracy po porodzie?

Jak odnaleźć się na konkurencyjnym rynku pracy, zwłaszcza gdy wraca się po ciąży lub urlopie macierzyńskim? I jaki zawód powinna wybrać świeżo upieczona mama?

matka

Po pierwsze – poznaj swoje prawa

Wiele kobiet obawia się, że po urlopie macierzyńskim pracodawca na „dzień dobry” wręczy im wypowiedzenie. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości: szef nie ma prawa cię zwolnić, bez względu na to, czy byłaś na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym. Dzięki temu nawet po kilku miesiącach nieobecności w pracy, masz zagwarantowane zajęcie. Jeśli podczas twojego urlopu w firmie nastąpiły istotne roszady, pracodawca musi ci zapewnić równorzędne stanowisko odpowiadające twoim kwalifikacjom. I nie ma tutaj mowy o zmianie wysokości wynagrodzenia. Ale uwaga – będziesz na straconej pozycji, jeżeli obsadzenie cię na równorzędnym stanowisku okaże się niemożliwe, gdy firma zbankrutuje albo gdy dojdzie do zwolnień grupowych – wtedy możesz zostać wyrzucona. Prawo chroni cię przez 12 miesięcy od momentu zakończenia urlopu macierzyńskiego.

Jest jeszcze jedna sytuacja, w której szef ma prawo wręczyć ci wypowiedzenie umowy o pracę – zwolnienie dyscyplinarne. Jednak w przypadku kobiet wracających po urlopie macierzyńskim jest ono trudne do udowodnienia, ponieważ przez kilka miesięcy pracownica była w pracy nieobecna. Wtedy zwolnienie może ściągnąć na pracodawcę sporo problemów, a ty masz szansę dochodzić swoich praw w sądzie pracy.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz