Jakich kosmetyków nie używać w ciąży?

Czy farbowanie włosów, używanie perfum i przedłużanie paznokci metodą akrylową są bezpiecznymi zabiegami dla przyszłych mam?

ciąża

Okres dziewięciu miesięcy ciąży to czas istniej burzy hormonalnej, która nie pozostaje bez wpływu na wygląd przyszłej mamy. Zmiany metaboliczne prowadzą do zmian w obrębie skóry i jej wytworów – podwyższony poziom estrogenów odbija się np. na stanie paznokci. Zdarzają się także epizody suchości, łamliwości i wypadania włosów, które zazwyczaj spowodowane są okresowymi niedoborami żelaza.

Najczęstszymi problemami nastręczanymi przez włosy są nadmierne przetłuszczanie (szczególnie w początkowej fazie ciąży) lub łupież. Nie należy ich jednak leczyć specjalistycznymi preparatami, których składniki mogą przenikać do organizmu płodu, a jedynie delikatnymi kosmetykami dostępnymi w drogeriach.

Podczas dokonywania kosmetycznych zakupów przyszłe mamy powinny unikać preparatów zawierających wyciąg z soi (sprzyja powstawaniu przebarwień), duże stężenia witaminy A, kwasu salicylowego oraz kwasów owocowych. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są hipoalergiczne,  specjalistyczne kosmetyki tworzone z myślą o kobietach w ciąży.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2013-10-16 14:31:48

re: Jakich kosmetyków nie używać w ciąży?

w okresie ciąży nie można robić żelowych paznokci, ponieważ ten zabieg kosmetyczny wymaga trzymania dłoni pod lampą uv. co do farb do włosów - istnieją takie, które nie reagują, wystarczy się spytać dobrego fryzjera :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz