Jedynak czy kilkoro rodzeństwa? Jedna z naważniejszych decyzji w życiu rodziców

Od liczby potomstwa z pewnością ważniejsze jest, aby wychować je z miłością i uwagą, na jaką zasługuje.

rodzenstwo

Jeszcze do niedawna w przeciętnej polskiej rodzinie wychowywało się dwoje lub więcej dzieci. Ten schemat traci jednak na popularności na rzecz modelu 2+1 (rodzice i jedno dziecko), który preferuje 44,5 proc. rodzin w Polsce. Co przesądza o naszym wyborze dotyczącym liczby dzieci? Jakie wyzwania stoją przed rodzicami jedynaka? Z czym muszą się zmierzyć ci, którzy wychowują kilkoro dzieci? Zobaczmy.

Dlaczego jedno dziecko?

Często jest tak, że jednego potomka decydują się mieć osoby, które same są jedynakami i doceniają zalety okoliczności, w jakich dorastali. Inni przyznają, że zwyczajnie nie stać ich na drugie dziecko. Powiększenie rodziny oznacza bowiem wzrost wydatków na jedzenie, zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy itp. Z kolei za decyzją kobiet o posiadaniu tylko jednego dziecka często kryje się obawa o utratę pracy, traumatyczne przeżycie pierwszego porodu, które skutecznie zniechęciło je do kolejnej ciąży, a także rosnąca liczba rozwodów i wiążący się z tym lęk przed zostaniem samotną matką.

 

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anna
2016-02-25 13:54:29

re: Jedynak czy kilkoro rodzeństwa? Jedna z naważniejszych decyzji w życiu rodziców

Dzieci trzeba mieć tyle, żeby dały sobie radę z opieką nad zniedołężniałymi rodzicami lub mogły się zrzucić na dom opieki. Znam kilka takich problemów u jedynaków, więc dla mnie ta opcja nie wchodzi w grę - na dłuższą metę to komplikowanie dziecku życia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz