Karmić mlekiem z piersi czy butelki?

Wiele młodych matek staje przed dylematem: karmić malucha mlekiem z piersi czy z butelki? Oba rozwiązania mają wady i zalety.

dziecko

Jeśli spodziewasz się dziecka albo dopiero planujesz zajść w ciążę, być może rozważasz już, w jaki sposób będziesz karmić swoją pociechę – naturalnie czy mlekiem z butelki.`Nie mogę się zdecydować. Dużo się naczytałam, że mleko z piersi jest zdrowsze i w ogóle lepsze, ale z drugiej strony koleżanki, które karmią piersią, twierdzą, że mają już dość, bo dziecko je gryzie, muszą być na ścisłej diecie i są już tym zmęczone. Może więc mleko z butelki byłoby lepsze?` – zastanawia się Karolina, która za trzy miesiące zostanie mamą.

`Zanim twoje dziecko się urodziło, odżywiałaś je swoją krwią, która dostarczała mu wszystkich potrzebnych składników za pomocą naczyń krwionośnych (zwanych pępowinowymi), które łączyły łożysko z organizmem dziecka, wnikając przez pierścień pępowiny zwany później, po jej odpadnięciu, pępkiem. Bardzo ważne jest, abyś zdała sobie sprawę, że wraz z przecięciem pępowiny twoje maleńkie dziecko musi samo podjąć trud oddychania, ssania, trawienia i przyswajania tego pożywienia, które mu podasz`– pisze dr Barbara Kowalewska-Kantecka, lekarz dzieci, autorka poradnika `Pierwszy rok razem`.

Dziecko zdrowe i bliskie matce

Nie da się ukryć, że karmienie piersią tworzy niezwykłą więź między matką a dzieckiem. Specjaliści podkreślają, że jest to bardzo ważny element w psychoemocjonalnym rozwoju dziecka. Karmienie jest bowiem naturalnym przedłużeniem ciąży i urodzenia dziecka, słowem: macierzyństwa. `Wytwarzanie mleka, czyli tzw. laktacja, jest procesem naturalnym i w sposób stały towarzyszy aktowi porodu. Jest to proces zależny od gry nerwowo-hormonalnej oraz mechanicznego opróżniania piersi` – tłumaczy dr Barbara Kowalewska-Kantecka. Obecne w pokarmie matki składniki zapewniają najlepszy rozwój wszystkich narządów dziecka, w tym tak ważnych jak mózg czy oczy.

Komentarze (5)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Izabela
2013-08-10 22:10:04

re: Karmić mlekiem z piersi czy butelki?

"Sztuczne mleko nie zawiera tylu przeciwciał..." ??? Tylu??? W ogóle nie zawiera... Przeciwciała zawarte są tylko w pokarmie matki!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Monika
2013-08-10 19:13:40

re: Karmić mlekiem z piersi czy butelki?

Ciąża zmienia się życie Kobiety i całej Rodziny. Są badania lekarskie, ograniczenia aktywności, zmiana trybu życia. To wszystko jest akceptowane, a kobiety prześcigają się w wyborze lepszego lekarza, łatwiejszego porodu, szykowniejszych ubrań. A co się dzieje po urodzeniu dziecka? Rozważamy, jakie karmienie jest łatwiejsze, mniej problematyczne, prostsze... A gdzie rzeczywista troska o dziecko? Dlaczego nagle zaczyna bardziej liczyć się wygoda i komfort życia matki? Pani Ewo - ... wymienia Pani nie zalety karmienia butelką, bo żadna z tych cech nie jest zaletą! Karmienie sztuczne nie wytrzymuje porównania z mlekiem matki! Jest opcją tylko w przypadku, jeśli karmienie naturalne nie jest możliwe! Reszta jest sprawą wyboru matki, ale proszę nie wprowadzać młodych mam w błąd rozważaniem, co jest lepsze, bo to od wieków oczywiste. Sprawa kształtu piersi po laktacji w dobie dzisiejszych kosmetyków i ćwiczeń nie stanowi żadnego problemu. Dyskomfort czy ból piersi to kwestia prawidłowości przystawiania do piersi, a więc zwykłego treningu. To nie powinno wystąpić - tu też wprowadza Pani w błąd swoje czytelniczki. Pisząc taki artykuł przydałoby się więcej rzetelności merytorycznej. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Mama
2013-08-10 12:00:40

re: Karmić mlekiem z piersi czy butelki?

Smutne jest to, że pod zaletami mleka modyfikowanego wszystkie te zalety dotyczą komfortu życia matki. A przecież dziecko też jest chyba w tym wszystkim ważne.... Poza tym argument że karmienie niszczy kształt piersi jest błędny - piersi zmieniają się już w ciąży, nawał mleka po porodzie mają także te mamy, które nie decydują się karmić. Późniejsze, regularne karmienie, uregulowana laktacja, nie ma już wpływu na kształt piersi, już jest "po ptokach". Ale zostają ćwi ... czenia i inne i nie musi być źle ;-) sama karmiłam długo, w sumie nawet ćwiczyć mi się bardzo nie chce, a piersi raczej w okolicach w których były i przed dziecikiem, nie w okolicach pasa ;-) Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ala
2013-08-09 21:30:43

re: Karmić mlekiem z piersi czy butelki?

Pani Ewo mleko modyfikowanie nie zawiera "az tylu" przeciwciał? A jakie zawiera? To tylko jeden drobny merytoryczny bład, cały artykuł jest żenujący ze az szkoda czas na przytaczanie innych przykładów. Czy mogłaby się pani już zająć czym innym?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anna
2013-08-06 14:15:32

re: Karmić mlekiem z piersi czy butelki?

Witam :) Ja karmiłam pierwszego synka piersią do 2 roku życia i obecnie spodziewam się drugiego dziecka i również zamierzam karmić Piersią :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz