Karmienie butelką bez poczucia winy

Wcale nie jesteś gorszą mamą tylko dlatego, że nie karmisz swojego maleństwa piersią.

a

Decyzja o zaprzestaniu karmienia piersią jest bardzo osobistą decyzją. Bardzo często także przejście na mleko modyfikowane nie ma nic wspólnego z podejmowaniem niezależnej decyzji. Po prostu tak się układa - choroba mamy lub dziecka, utrata pokarmu w wyniku przeżytych stresów, depresja poporodowa). Zmiana sposobu karmienia wiąże się przy tym zazwyczaj z mieszanymi uczuciami albo i ogromnym poczuciem winy. Jak go uniknąć?

Niektóre mamy myślą, że jak zaczną karmić mlekiem modyfikowanym, to ich maleństwa nie będą właściwie odżywiane, inne czują, że karmienie butelką to osobista porażka. Czują się niekobiece i wydaje im się, że zawiodły jako matki na całej linii.

Nawet kiedy wiele mam, wyciągając wreszcie butelkę (często po wielu przykrych przejściach związanych z karmieniem naturalnym i wyczerpującej „walce o pierś”), odczuwa po prostu ulgę, to jednocześnie ogarnia je poczucie winy i lęk przed tym, że zaleje je fala krytyki ze strony innych kobiet - w rodzinie, koleżanek i innych mam - gorących zwolenniczek karmienia piersią za wszelką cenę.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

feministka2014
2014-05-14 18:11:40

re: Karmienie butelką bez poczucia winy

1. nawet przez sekunde nie mialam poczucia winy,ze karmie butelka z wyboru 2. kazda kobieta ma prawo wyboru jak chce karmic,a ingerencja osob trzecich w jej cialo poprostu odbiera jej prawo decydowania o sobie 3. wiem,ze sa matki,ktore nawet,gdy chca karmic piersia nie moga i nagonki na nie,ze sa zlymi matkami sa nie na miejscu 4. kiedys nie bylo depresji poporodowych,bo nikt nie prowokowal kobiety durnymi tekstami,ze jak nie karmi piersia to jest wyrodna-teraz to dzieki zbyt wymagajacemu spo ... leczenstwo kobiety wpadaja w depresje,bo dawniej jak kobieta nie miala pokarmu ojciec jechal kupic mleko,a teraz to kazdy od niej wymaga karmienia piersia mimo okropnego bolu,zanikow pokarmu itp-moze depresja poporodowe sa z winy tych,ktorzy wymagaja od matek,by byly perfekcyjne i idealne-wczesniej tak niewymagano od kobiet 5. poczucie winy wzielo sie przez nagonki z prasy na matki karmiace butelka 6. wlasciwe odzywianie zalezy od wlasciwego odzywiania sie matki,a nie samej zawartosci cyckow 7 porazka,by karmiac jak zwierze czuc sie kobieco ;/ 8zawiesc jako matka-no tak zapomnialam cale macierzynstwo skupia sie na karmieniu cycem-juz sie nie liczy fakt,ze mamunia,ktora 5letnie dzieci karmi cycem wola za nimi potwory i bije je-liczy sie jedynie fakt,ze ta oto jakze wielebna mamusia wykarmila cycem swoje dzieci 9.zyjemy w tak popier.... spoleczenstwie,ze wmawia sie matkom,ze im wiecej cierpia i sie poswiecaja tym sa lepszymi matkami-z tego sie wzielo,ze kazde ulatwienie sobie macierzynstwa,myslenie czasem tylko o sobie sprawiaja,ze kobieta ma poczucie winy... w Polsce obraz matki polki meczennicy jest wielbiony, natomiast matki jako kobiety wspolczesnej,ktora dbajac o dziecko nie zapomina tez o sobie jest krytykowany-podziekujcie mediom drogie mamy i innym oszolomom 11krytyka ze strony rodziny i innych-ludzie w dup*ch sie wam poprzewracalo,by doroslej kobiecie dyktowac co ma robic z wlasnym cialem Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2014-05-14 13:02:20

re: Karmienie butelką bez poczucia winy

ja karmie butelką małą odkąd skończyła 4tygodnie, nie mam wyrzutów sumienie bo mam drugie dziecko, rok starsze i nie miałam jak zająć się dwójką bo mała ciągle by ssała i ssała. a teraz je co 4 godziny w nocy ładnie śpi i żadnych kolek ani nic. Czasami to dużo lepsze rozwiązanie ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2014-05-11 19:22:13

re: Karmienie butelką bez poczucia winy

Ja nie mam poczucia winy,jezeli ma się do wyboru krzyk cztero miesięcznego dziecka przy każdym karmieniu i po nim i widoczny bul brzucha,a szczęśliwe dziecko każda by wybrała to drugie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz