Karmienie piersią dorosłych [GALERIA]

Karmienie piersią dorosłych było w przeszłości popularną metodą leczniczą.

karmienie piersią

Obraz namalowany przez Barbarę Krafft był prezentowany na wystawie „Oświecona burżuazja” w Górnym Belvederze (Wiedeń) przedstawia karmienie piersią dorosłego. Franz de Paula Graf von Hartig, C.K. tajny radca i podkomorzy, siedzi w fotelu, jest umierający, a jego młoda żona podaje mu swoją pierś. To scena z 1797 roku. Umierający mężczyzna ssie mleko żony. Dawniej uważano mleko kobiece za naturalny środek leczniczy, którzy należy podawać ciężko chorym ludziom. Od czasów starożytnych wierzono, że mleko kobiece jest lekarstwem na choroby oczu, choroby płuc i wycieńczenie. Jeszcze dziś, kiedy noworodek lub niemowlak ma ropiejące oczko, pediatrzy zalecają, aby nakropić na nie mleko z piersi.

Dziś fakt karmienia piersią dorosłych szokuje, ale tylko dlatego, że żyjemy w dobie antybiotyków, szczepionek i róznych lekarstw. Obecnie człowiek odnosi zwycięstwo w walkach z np. zapaleniem płuc, bardzo rzadko słyszymy, aby ktoś umierał na zapalenie płuc. Dawniej powszechnym lekarstwem było mleko kobiece, stosowano je u dorosłych. Z mleka kobiecego robiono masło, które miało zastosowanie w medycynie.

Karmienie piersią dorosłego było częsym tematem malarskim. W renesansie i baroku bardzo często przestawiano starca, którego młoda dziewczyna karmi piersią. To ateński obywatel Cymon, bohater z dzieła łacińskiego pisarza Valeriusa Maximusa z 31 roku n.e. Cymon został skazany na śmierć głodową. Tylko jego córka mogła go odwiedzać, przed wejściem do więzienia sprawdzano, czy nie przynosi ze sobą jedzenia. Kobieta karmiła ojca własną piersią, ratując mu życie. Karmienie piersią dorosłych pojawia się nawet w sztuce sakralnej, tam święci w cudowny sposób otrzymują mleko z piersi Matki Boskiej i odzyskują zdrowie. W średniowieczu krążyły relikwie z wykonane z mleka Matki Bożej.

Zobacz zdjęcia obrazów przedstawiających karmienie piersią dorosłych.

md

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz