Kartkówka. Pomóż Adasiowi rozwiązać zadania

Kontrowersyjny spot Fundacji Dzieci Niczyje porusza serca i sumienia setek internautów.

Adaś

Fundacja Dzieci Niczyje od lat zajmująca się przeciwdziałaniem narażaniu dzieci na przemoc i agresję ze strony dorosłych, w tym roku postanowiła zachęcić podatników do oddania 1% swojego podatku na działania fundacji za pośrednictwem bardzo sugestywnego spotu. Promowanie numeru KRS Fundacji odbywa się poprzez aplikację "Kartkówka. Pomóż Adasiowi rozwiązac zadania.".

Wokół filmiku pojawiło się w mediach mnóstwo kontrowersji. Przeciwnicy podnoszą, że filmik utrwala stereotypy, jakoby agresja spotykała dzieci w rodzinach tylko ze strony ojca, a matki to bierne i zatraszone osoby. "Przemoc nie ma płci", matki także są autorkami zachowań agresywnych wobec dzieci - biją, krzyczą, poniżają. Czy film zbyt epatuje "męską" przemocą?

Jesteśmy ciekawe, jakie uczucia w Was wywoła ten spot.

W sieci można znaleźć rozmaite komentarze: "Bałam się", "To straszne, po prostu straszne", "Nie mogę tego oglądać, jakbym widziała swojego ojca"... itp.

Kampania jest na pewno bardzo szokująca. Czy odniesie skutek? Pomijając już chęc wsparcia działań Fundacji, czy wywoła w ludziach refleksję, którą, według zamysłu autora, powinna wywołać?

Przemoc wobec dzieci to temat bardzo delikatny i trudny. Zwrócenie uwagi na dramat krzywdzonego dziecka w połączeniu z prośbą o wsparcie finansowe dla fundacji to zabieg dość ryzykowny. Ale jeśli wywołuje kontrowersje, to chyba oznacza, że serca zostały poruszone.

Mały, zalękniony chłopiec, czujący gigantyczną presję despotycznego rodzica, samotny i niemogący sprostać oczekiwaniom dorosłych, to - jak powiedziała prezes Fundacji Dzieci Niczyje, Monika Sajkowska - kwintesencja losu krzywdzonego dziecka, takiego, które na co dzień otaczane jest opieką terapeutów Fundacji.

Uwrażliwienie na krzywdę dzieci choć jednej osoby, skłonienie do osobistej refleksji, warte jest, naszym zdaniem, każdego ryzyka.

Spot "Kartkówka. Pomóż Adasiowi rozwiązac zadania" możecie obejrzeć na następnej stronie.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Jedynka
2014-03-30 15:45:46

re: Kartkówka. Pomóż Adasiowi rozwiązać zadania

Może spot i jest kontrowersyjny, ale zdecydowanie "porusza" tych, którzy go oglądają. Te sekundy, które uciekają kiedy trzeba wpisać poprawne wyniki... Serce naprawdę wali ze strachu. Skoro tradycyjne spoty nie działają może warto wstrząsnąć społeczeństwem właśnie tak? :-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz