Kiedy najlepiej powiedzieć dziecku, że zostało adoptowane?

W dzisiejszych czasach wiele małżeństw ma problemy z posiadaniem dzieci i założeniem rodziny. Niektórzy decydują się wtedy na adopcję.

mama i dziecko

Kiedy powiedzieć dziecku, że zostało adoptowane?

Ta rozmowa na pewno nie będzie należeć do najprzyjemniejszych, lecz w późniejszym czasie może uchronić nas od takich sytuacji, że dziecko dowie się prawdy od osób trzecich. Wtedy na pewno poczuje się zranione i może całkowicie stracić zaufanie do swoich opiekunów. Nie należy więc czekać zbyt długo, aż dziecko osiągnie odpowiedni wiek. O adopcji powinno się mówić już od najwcześniejszych lat, by przyzwyczaić dziecko do tego faktu.

W jaki sposób powiedzieć o adopcji?

Rozmowa przede wszystkim powinna przebiegać naturalnie i swobodnie, tak by dziecko mogło zadawać pytania i oczywiście uzyskiwać odpowiedzi. Zaczynając rozmowę warto zacząć od prostej, krótkiej informacji np.: „ Bardzo pragnęliśmy mieć taki skarb, jakim jesteś dla nas ty. Poszliśmy do domu, w którym jest dużo dzieci, tam odnaleźliśmy ciebie i zabraliśmy cię do domu”. To powinno wystarczyć dziecku, gdy jest w okresie przedszkolnym. Gdy maluch zacznie zadawać pytania o swoich biologicznych rodziców, również nie można ukrywać przed nim prawdy. Nie należy też tworzyć fałszywego wizerunku biologicznego rodzica, by dziecko nie nastawiło się do niego wrogo lub też nie obciążyło winą siebie. Pamiętajmy, że dzieci, szczególnie te małe, są bardzo delikatne i wrażliwe, dlatego tak ważne jest właściwe przeprowadzenie rozmowy o adopcji.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Gonia
2013-07-25 08:21:51

re: Kiedy najlepiej powiedzieć dziecku, że zostało adoptowane?

najlepiej od samego początku, potwrzać od małego, osłucha się i nie będzie problemu i zdziwienia, moje wie i nie dziwi sie: mamo jak byłem u ciebi, nie kochanie nie byłeś u mnie tylko u pani - ok. jak byłem tam....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz