Kolor różowy i dziewczynki

Różowy nie zawsze był kolorem przypisywanym dziewczynkom. Niemowlęta ubierano kiedyś wyłącznie na biało. Kolor zaczął odgrywać znaczącą rolę w modzie dziecięcej od lat 40. ubiegłego wieku.

róż

Gdy wchodzimy do sklepu z odzieżą dziecięcą, podział jest prosty, różowe ubranka to dział dziewczynek, a niebieskie dział chłopców. Podobnie w sklepie z zabawkami, różowe dla córek, czerwone, niebieskie dla synów. Czasem rodzice buntują się przeciw tym stereotypom ubraniowym i wybierają inne barwy sukienek, sweterków. W wieku 3-4 lat niemal każda dziewczynka zaczyna wchodzić w okres fascynacji różem. Jak to jest z tymi kolorami i co się za nimi kryje?

Znaczenie kolorów

Do lat 20 XX wieku wszystkie niemowlaki ubierano na biało, dopiero w tym czasie pojawiły się sukienki i spodenki dla dzieci w innych kolorach, mowa tu oczywiście o różowym i niebieskim. Droga Mamo, możesz być zaskoczona, jednak wtedy ubierano inaczej: dziewczynki nosiły niebieskie ubranka, a chłopcy różowe. Kolor niebieski nawiązuje do delikatności, dla chrześcijan wiąże się on z wizerunkiem Matki Boskiej i z tego powodu przypisano go dziewczynkom. Różowy zaś to subtelniejsza barwa czerwonego, koloru mocy, agresji, męskości. Sytuacja odwróciła się w latach 40. XX wieku, kiedy projektanci mody wprowadzili kolor różowy do kolekcji kobiecych. Kochana Mamo, zapytaj swoich rodziców, czy ubierali Cię na niebiesko czy na różowo?

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz