Koniec rocznego urlopu macierzyńskiego dla matek!

Polska będzie musiała się dostosować do unijnych przepisów.

urlop macierzyński

Bruksela che wprowadzić zmiany, do których Polska będzie musiała się dostosować. Zmiany mają dotyczyć urlopu rodzicielskiego. Projekt przewiduje bowiem, że matka nie będzie mogą już korzystać z całego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 12 miesięcy. Obecnie to rodzice decydują, jak podzielą urlop między siebie. Zazwyczaj jednak to panie są na macierzyńskim przez cały rok. Nowe unijne przepisy zakładają, że 4 miesiące z całego urlopu będzie musiał wykorzystać ojciec dziecka, inaczej przepadną. Skąd taki pomysł? Bruksela tłumaczy, że takie rozwiązanie ma pomóc zaktywizować zawodowo kobiety, a dzięki takiemu rozwiązaniu będą miały równe szanse na rynku pracy.

Do tej pory różnice w terminologii umożliwiały Polsce obchodzenie prawa unijnego, polski rząd urlopem rodzicielskim nazywał urlop wychowawczy. A ponieważ warunki urlopu wychowawczego zostały dostosowane do wymogów UE, roczny urlop rodzicielski mógł u nas funkcjonować na obecnych zasadach. W nowej dyrektywie ma się znaleźć zapis, że urlop rodzicielski jest obowiązkowo płatny, co wyklucza podciągnięcie pod tę nazwę urlopu wychowawczego (niepłatnego).

Co się jeszcze zmieni?

Oprócz urlopu macierzyńskiego zaplanowane są także zmiany w urlopie opiekuńczym. Bruksela chce, by każdy pracownik pięć dni w roku mógłby wykorzystać do opieki nad chorym lub niesamodzielnym rodzicem, dzieckiem albo małżonkiem. Za ten czas przysługiwałoby mu wynagrodzenie w wysokości co najmniej zasiłku chorobowego.

Jeśli dyrektywa zostanie poparta przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej to członkowie Unii będą mieli dwa lata na dostosowanie do nich swoich przepisów krajowych.

db

Komentarze (9)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Wenus87
2017-05-14 22:51:52

A ja się pytam skąd Wy te informacje bierzecie. Macie wtyki w Brukseli???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Gosia
2017-05-14 06:26:33

Co za bzdury.Moj syn jest tak przywiązany do mnie że byłby to wielki stres dla niego jeśli nagle zamiast mamy pojawiłby się tata.Nie umniejszam żadnemu z panów jedni radzą sobie super a drudzy mniej super ale nie ma co się okłamywać matka instynktownie czuję co się dzieje z maluszkiem .Nagle po 8miesiqcach na 4 wskakuje tato bo tak chce rynek pracy?!?i jak policza twój urlop macierzyński mąż dostanie 80swojego wynagrodzenia .Gdzie ekonomia kto jest odpowiedzialny za utrzymanie ... rodziny.xhyba już nie jesteśmy pokoleniem Ikei czy Black Red White tylko pokoleniem Gender gdzie fakty mieszają się z fikcją a człowiek ma nowe znaczenie zostaje od urodzenia uzależniony od kilkudziesięciu błaznów w Brukseli i wolność słowa i wolność wyboru czy demokracja to fikcja. Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ania
2017-05-16 10:52:59

Błazny to są w polskim rządzie. Kobiety zarabiają mniej od mężczyzn w dużej mierze na własne życzenie. Bruksela to rozumie i stara się przeciwdziałać. Nasze błazny jedyne co potrafią to dać 500+, żeby jeszcze mniej kobiet rozwijało się zawodowo. A w temacie karmienia piersią to dziecko 8miesięczne je mleko 3 razy dziennie - przed pracą, po pracy i przed snem (+ewentualnie w nocy). To nijak nie koliduje z powrotem mamy do pracy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-05-13 22:43:19

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Aga
2017-05-13 16:47:20

Przecież to jest chore....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
phantom
2017-05-13 08:59:23

Gdzie sie podziały te wszystkie feministki?? To bedzie oznaczało że małe dziecko będzie mogło być karmione piersią maksymalnie 8 miesięcy! No chyba że Bruksela pozwoli na jazdę z dzieckiem do pracy a pracodawcy nakaże zorganizowanie w biurze pomieszczenia w którym będzie mogło dziecko przebywać (do zabawy, karmienia i przewijania)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
rdzwwl
2017-05-13 02:07:10

a jak jak kur mam wlasna dzialanosc to na uj mi ten urlop ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2017-05-12 22:00:55

Czy my jako ludzie wolni możemy sami decydować czy chce wykorzystać macierzyński czy wrócić do pracy i spełniać się zawodowo? Może za chwilę zmienia przepisy i będą nam nakazywac do jakich zawodów można wrócić po macierzyńskim..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kudłata
2017-05-12 20:32:30

ciekawe czy piersią też nakarmi ? a moze i tego Bruksela zakaże ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz