Macierzyństwo BEZ LUKRU - cała prawda o współczesnych matkach

Wywiad z Dorotą Smoleń – mamą trzech chłopców oraz pomysłodawczynią i współrealizatorką projektu "Macierzyństwo bez lukru", którego jednym z celów jest mówienie prawdy o macierzyństwie.

macierzyństwo

Czym jest macierzyństwo bez lukru?

„Macierzyństwo bez lukru” to akcja charytatywna matek-blogerek, która ma na celu niesienie pomocy Mikołajkowi, chorującemu na rdzeniowy zanik mięśni (SMA 1). Drugi ważny cel naszego projektu to mówienie prawdy o macierzyństwie, które choć jest wspaniałym i ubogacającym doświadczeniem, to jednocześnie jest bardzo trudne, związane z mnóstwem rozterek i niepokojów. Wydałyśmy dwa zbiory tekstów o macierzyństwie i trzeci o rodzicielstwie widzianym oczami matek i ojców. Obecnie przygotowujemy czwarty tom, którego hasłem przewodnim jest „Macierzyństwo bez fotoszopa”, a inspiracją stała się dla nas sesja zdjęciowa Lary Stone, duńskiej modelki, która pokazała jak wygląda ciało kobiety po narodzinach dziecka.

Jakie są współczesne Matki Polki?

Topos Matki Polki zmieniał się przez wieki. W romantyzmie oznaczał kobietę, która wychowuje swoje dzieci dla ojczyzny i w czarnej sukni żegna je, idące do powstania narodowego, w PRL Matka Polka nosiła ciężkie siatki ze zdobytymi cudem wiktuałami, po które stała w kolejkach. Współczesne matki mają to, czego nie miały nasze poprzedniczki: pokojowe czasy i pełne półki. Jednocześnie jesteśmy między młotem własnych aspiracji a kowadłem oczekiwań społecznych.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz