Majówka z brzdącem - jak to zorganizować?

Użyj swych najlepszych zdolności organizacyjnych, dobrze spakuj walizkę i... uzbrój się w anielską cierpliwość.

majówka z dziekciem

Zwolennicy podróży ekstremalnych natychmiast zaprotestują, ale faktem jest, że z malutkim dzieckiem nie podróżuje się już na takim luzie i tak komfortowo jak we dwójkę. Zapomnij o piwku pod dębem zakończonym ogniskiem do rana, spływie kajakowym rwącymi rzekami, safari w Kenii i dzikich szlakach w Karpatach.

Piknik pod chmurką, biwak, a nawet wspomniany już spływ kajakowy są możliwe nawet z niemowlęciem, ale przy organizacji takich wypraw musisz uwzględnić wiek dziecka, jego stan zdrowia, usposobienie, dobrze przygotować się technicznie i … przećwiczyć zachowywanie stoickiego spokoju na wypadek nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Wiek dziecka

W dalszą podróż lub kilkudniowy wypad za miasto można wybrać się już z kilkumiesięcznym maluchem, pod warunkiem, że czujecie się na siłach, a mama i dziecko są zdrowe. Najwygodniej i najbezpieczniej jest, gdy maleństwo jest karmione piersią. W przypadku kilkuletnich brzdąców musisz zdobyć się na nieco więcej wysiłku, by zarówno skrupulatniej organizować spędzanie czasu pod kątem wieku i temperamentu malucha, jak i baczniej go pilnować, ze względu na jego wrodzoną ruchliwość.

Klimat

W przypadku niemowlaczka, dwu, trzy lub czterolatka – zawsze weź pod uwagę klimat miejsca, do którego się wybieracie. Egipt czy Tunezja - wstrzymajcie się trochę, co najmniej do czasu, aż dziecko skończy 5 - 6 lat. Wcześniej wybierzcie polskie morze, gdzie spora ilość jodu jest doskonałym antidotum na kiepską odporność i słaby apetyt, przy czym uwzględnijcie zmienność pogody. Morze Śródziemne lub Adriatyk - bardzo słona woda i słońce w umiarze dobrze wpłyną na skórę maleństwa. Klimat górski - jak najbardziej, ale pamiętajcie o tym, że na bardzo dużych wysokościach jest chłodniej, powietrze jest rzadsze i wilgotniejsze. W górach słońce także operuje mocniej, więc tam szczególnie pamiętaj o częstym zabezpieczaniu skóry kremem z filtrem.

Insekty

Nad jeziorem i w lesie uważajcie na komary i kleszcze. Szczególnie dobrze chrońcie malucha w wieku pomiędzy 1 a 2 lata. W jego przypadku nie możecie stosować preparatów przeciw owadom. Użyjcie moskitiery i załóżcie mu ubranko z długimi rękawkami i nogawkami. Musicie także uważać, bo taki brzdąc zwykł brać wszystko do buzi, więc dobrze go pilnujcie, kiedy buszuje w trawie.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Hania
2017-04-27 15:33:29

Mój czterolatek dzielnie znosi nawet długie trasy, kiedy się czymś zajmie. Kupiłam mu magnetyczne puzzle na tublu.pl, żeby podróż mu szybciej minęła, bo wybieramy się na majówkę w góry i będziemy mieli do pokonania prawie 300 km w jedną stronę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz