Mamy last minute, czyli późne macierzyństwo [GALERIA]

W dzisiejszych czasach widok świeżo upieczonej mamy w wieku 40+ nikogo już nie dziwi.

Nicole Kidman

Mówi się, że na miłość nigdy nie jest za późno i tej zasady trzyma się coraz więcej kobiet, decydując się na późne macierzyństwo. Średni wiek matki zmienia się coraz bardziej i dzisiaj nikogo już nie dziwi widok 40-latki pchającej wózek z dzieckiem.

Odkładanie decyzji o macierzyństwie daje możliwość „zobaczenia świata” i „skorzystania z życia”. Kobiety wciągnięte w wir robienia kariery świadomie odkładają decyzję o dziecku na potem. Jest to zachodni i bardzo wyraźny trend.Isrtnieje jeszcze drugi powód – komplikacje zdrowotne, przez które sporo późnych mam nie umiało zajść w ciążę zgodnie z planem, Dla tej grupy macierzyństwo po 40. jest spełnieniem długo snutych planów i marzeń.

Plusami późnego bycia mamą jest większa świadomość i rozsądek, a także silniej działająca intuicja. Mówi się też, że dzieci dojrzałych mam wykazują się  większą inteligencję. Późny poród zbawiennie działa również  na kobietę i daje jej drugą młodość, wzbogaconą dużą dawką hormonów.Z kolei minus późnego macierzyństwa to ryzyko poronienia, nadciśnienia lub cukrzycy ciązowej. Uznaje się, ze ciąża po 35. roku życia jest już zagrożona.

Kontrowersyjna jest również duża różnica między dzieckiem a rodzicami. Są teorie, że powoduje ona nadopiekuńczość i utrudnianie samodzielności. Fakt, mamom „last minute” często ciężej jest odciąć pępowinę.

Oto znane i lubiane gwiazdy, które zdecydowały się – lub zrobił to za nie los – na późne macierzyństwo - o 40. roku życia. Teraz wszystkie z nich zgodnie podkreślają, że urodzenie dziecka to najlepsze, co im się przydarzyło – zwłaszcza oglądane okiem dojrzałej kobiety!

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz