Komu przysługuje 'Mieszkanie na Start'?

Zobaczcie, kto może liczyć na dopłaty do czynszu w ramach programu dla rodzin.

rodzina

Jak informują Finanse WP, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o programie "Mieszkanie na Start". Zakłada on że obywatele będą mogli otrzymać dopłaty do czynszu związanego z wynajmem nowych mieszkań. Można ją otrzymać nawet na 15 lat.

Komu przysługuje świadczenie?

Rodzinom z dziećmi, młodym ludziom oraz osobom starszym. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmuje się na podstawie kryterium dochodowego, które nie pozwala wykupić mieszkania na własność, ale pozwala pokrywać koszty wynajmu mieszkania. Program obejmie tylko nowe mieszkania bądź takie, które będą zamieszkane po raz pierwszy. Nie będzie jednak łatwo uzyskać taką dopłatę - trzeba przejść przez dwa etapy rekrutacji.

Zobacz też: Samotna matka z trójką dzieci czeka od 9 lat na mieszkanie

Pierwszy etap zakłada wskazanie lokalizacji przez potencjalnego najemcę, w jakiej pragnie on wynająć lokum. Lista gmin i mieszkań objętych programem będzie dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Banku Gospodarstwa Krajowego. Kolejnym krokiem jest kontakt z gminą w sprawie wynajmu konkretnego mieszkania. Następnie przechodzi się przez weryfikację na podstawie wymaganych dokumentów. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, potencjalny najemca trafia na listę kandydatów do wynajmu. Lista ta trafia bezpośrednio do właściciela lokalu. To on podejmuje decyzję, czy zechce wynająć lokal. Pozytywna weryfikacja kończy się podpisaniem umowy najmu bądź rezerwacyjną.

To wtedy składa się wniosek w urzędzie gminy, aby uzyskać dopłatę do czynszu. Pełna lista wymaganych dokumentów jest zapisana w ustawie. Po wydaniu decyzji, zostanie ona przekazana zarówno właścicielowi, jak i wnioskodawcy. Środku z programu "Mieszkanie na Start" będą trafiały bezpośrednio do wynajmującego, resztę dosyła na własny koszt najemca.

Polecamy: Jak zabezpieczyć mieszkanie przed raczkującym dzieckiem?

Kiedy pojawią się pierwsze dopłaty do programu?

Ustawa została podpisana w zeszły poniedziałek, co pozwoliło na ruszenie z pracą nad stworzeniem listy mieszkań oraz sformułowaniem odpowiednich wniosków. Rząd zapowiada, że pierwsze przelewy powinny pojawić się już w styczniu 2019 roku.

 

AK

Źródło: Finanse WP

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz