Młoda mama wraca do pracy

Kiedy kobieta po urodzeniu dziecka powinna podjąć zobowiązania zawodowe? I jak to zrobić, aby nie ucierpiała na tym rodzina?

pracująca mama

Wreszcie dobre wieści dla rodziców. Sejm przyjął ustawę wprowadzającą roczny urlop po narodzinach dziecka. W sumie do wykorzystania będą 52 tygodnie płatnego urlopu, którymi matka i ojciec mogą się dzielić. Płatny urlop dotyczy wszystkich rodziców, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe.Zgodnie z ustawą rodzicom przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (obecnie wynosi on cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Urlop macierzyński będzie można rozpocząć już przed porodem. Maksymalnie do wykorzystania będzie wtedy sześć tygodni.

Dziecko czy praca?

Nie wszystkie jednak matki chcą korzystać z urlopów przysługujących na wychowanie dziecka. Niektóre kobiety szybko wracają do pracy. Faktem jest, że podjęcie zawodowych obowiązków po urodzeniu dziecka to szczególny moment w życiu rodziców, zwłaszcza matki. Dlatego w Polsce organizowana jest akcja „Mama wraca do pracy”, której patronuje marka Bebilon 2. W ramach akcji przeprowadzono ankietę, z której wynika, że aż dla 89 proc. młodych matek priorytetem wśród codziennych zajęć staje się opieka nad dzieckiem. Zobowiązania zawodowe wskazało znacznie mniej, bo 23 proc. respondentek. Co ciekawe, przed zajściem w ciążę pracę jako jeden z ważniejszych elementów życia wskazało 63 proc. Polek.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz