Nareszcie! Stworzono lalki dla niepełnosprawnych dzieci - wyglądają tak samo jak one!

Kupiłabyś taką lakę swojemu dziecku?

a

Często wygląd lalek jest krytykowany za ich zupełnie nierealistyczne przedstawianie dziewczynek i kobiet. Lalki bywają seksbombami, są jak wyidealizowane kobiety z ogromnymi biustami, ultrawąską talią, pełnymi ustami i wielkimi oczami. To wszystko może sprawić, że dziewczynki podświadomie będą dążyć do takiego psudoideału. Pewna firma stworzyła inne wcielenie lalki, z zupełnie innym ciałem – lalkę niepełnosprawną. Lalki mają różne miny i włosy, mają blizny na twarzy, aparaty słuchowe i białe laski (lalki niewidome). Są piękne i naturalne! Ta firma to Makies i obecnie zyskuje coraz większą popularność. Swoje lalki produkują dzięki technologii 3D. Można do nich dokupić różne gadżety, ubranka, buciki. Lalki mają różne kolory i długości włosów, różne oczy i specjalności. Są lalki, które lubią modę i się stroją. Są fanki nauki, okularnice w krótkich włosach i glanach. Lalki mają też różne rysy i kolory skóry. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie, a lalki nie są wyidealizowane i pokazują różnorodność ludzi.

Lalki i ich niepełnosprawności można dostosować do swoich potrzeb. Można stworzyć lalkę z blizną taką, jak ma Twoje dziecko, bez rączki czy nóżki. Firma Makies posiada mnóstwo gotowych wersji, ale też przyjmuje zamówienia na lalki. Dzieci niepełnosprawne mają wiele trudności w życiu, codziennie muszą się zmagać z problemami, często nie są akceptowane przez inne dzieci czy społeczeństwo. Kiedy damy im lalkę, która jest taka jak one – czują się lepiej. Firma dostaje masę odpowiedzi od wdzięcznych i szczęśliwych rodziców, że nareszcie zrobiono coś specjalnie dla ich dzieci. Niepełnosprawne maluchy nie pojawiają się często w bajkach, filmach czy mediach. Rzadko spotykamy książki o dzieciach bez rączek, czy na wózku inwalidzkim. Gdy taka się pojawi, jest wielkim wydarzeniem wydawniczym. O takich dzieciach mówi się w zasadzie tylko w przypadku tragedii albo bohaterstwa, rzadko wspomina się o ich zwykłym życiu. Firma Makies ma nadzieję, że uda im się to zmienić.

W 2012 roku Katie Driscoll, matka dziecka z zespołem Downa, stworzyła projekt "The Changing Face of Beauty" (czyli "Zmieniając oblicze piękna"). Częścią tego projektu były kampanie reklamowe z udziałem dzieci z Zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami. Zdjęcia były piękne, kolorowe, występowały na nich razem dzieci zdrowe i chore. Pokazywały, że nie ma aż takich dużych różnic między nimi i że wszyscy jesteśmy tak samo wartościowymi ludźmi. Chciała, aby takie dzieci również mogły brać udział w reklamach i częściej pokazywać się publicznie; obecnie Katie współpracuje z ponad 90 firmami. Chciałaby również, aby jak najczęściej stykać się z takimi ludźmi, wówczas wszyscy będą się czuli ze sobą bardziej komfortowo, a osoby niepełnosprawne nie będą aż tak bardzo wyobcowane. Dzięki takim ludziom świat może bardziej otworzy się na osoby z niepełnosprawnościami.

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mh
2015-09-07 10:48:27

re: Nareszcie! Stworzono lalki dla niepełnosprawnych dzieci - wyglądają tak samo jak one!

Fajne ale ten artykuł powinnien nosić tytuł: "Lalki dla dzieci chących poznać inność". Zmieńcie go na litość...odrobina wyobraźni jeszcze nikogo nie zabiła...lalki są niepełnosprawne ale! są dla wszystkich dzieci...zwłaszcza, by zdrowe pociechy mogły poznać inność

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kama
2015-06-12 00:05:52

re: Nareszcie! Stworzono lalki dla niepełnosprawnych dzieci - wyglądają tak samo jak one!

Ja bym kupila. Ale mam synka. Tez nosi aparaty sluchowe. A pozatym jest najpiekniejszy niuniud wiec to nic takiego. Niech inne dzieci tez ucza sie swiata, prawdziwego swiata

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ina
2015-06-11 21:27:57

serio? nareszcie?

czemu wszystkie maja wodoglowie? dla mnie bez sensu...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz