Obrzezanie - matki robią to własnym córkom!

Pomimo tego, że żyjemy w XXI wieku, w wielu miejscach na świecie dokonuje się tego okrutnego rytuału na kilku lub kilkunastoletnich dziewczynkach. Zazwyczaj w imię tradycji.

obrzezanie

Ziemia rozgrzana słońcem, nad sawanną powoli zapada zmrok, a wśród chat jednej z wiosek w buszu rozpoczyna się gwar - rozpalane są ogniska, kozy i owce spędzane są do manyat. Trzy dziewczynki w wieku około 10 lat oplatają swoje przedramiona i szyje naszyjnikami i bransoletkami zrobionymi ręcznie z tysięcy koralików, a ich matki malują ich twarze i ogolone na łyso głowy w misterne wzory w kolorze ochry... Dziewczynki nie do końca rozumieją, co się za chwilę stanie. Wiedzą tylko, że gdy nie będą płakać, ich mamy będą z nich dumne, a one w prezencie dostaną po jednej kozie... brzmi jak początek dobrego filmu przyrodniczego? Albo ciekawej książki przygodowej? Nic podobnego. To prawdziwe życie, w prawdziwym świecie, z prawdziwymi ludźmi. Codzienność. A dokładnie codzienność ok. 3 milionów kobiet rocznie. Rytualne obrzezanie.

Chociaż brzmi jak coś, o czym powinno się już zapomnieć dawno temu, to w praktyce wciąż jest powszechnie stosowane w wielu krajach na świecie. Kenia, Uganda, Somalia czy Afganistan, to między innymi kraje w których dokonuje się obrzezania rytualnego. UNICEF i wiele innych organizacji bardzo angażuje się w pomoc tamtejszym kobietom i stara się położyć kres tej praktyce – póki co jednak bezskutecznie. Obecnie szacuje się (najnowsze statystyki wg. portalu Kampanie Społeczne), że każdego dnia około 6000 kobiet na całym świecie zmusza się do tego, żeby "nic nie czuły", czyli poddaje rytualnemu obrzezaniu.

Komentarze (5)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

nnn
2015-05-11 09:51:20

re: Obrzezanie - matki robią to własnym córkom!

q..rwa nienormalni pozamykać ich

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kasiasz
2015-05-10 23:42:01

re: Obrzezanie - matki robią to własnym córkom!

"(...) obrzezują dziewczynki (...)" - z reguły się nie czepiam, ale to już lekka przesada...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Redakcja SuperMamy
2015-05-11 11:49:19

Czego konkretnie dotyczy Pani uwaga?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
2015-05-11 16:11:53

Pisze się obrzezają

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
caaarol
2015-05-11 20:06:35

"Czego konkretnie dotyczy Pani uwaga" o.O dla wyjaśnienia kilku innych spornych spraw dodam od siebie: wziĄĆ, poszedłem ( nie: poszłem), włączać ( nie: włanczać bo nie włancznika a jest włącznik) i kilka takich przykładów by się znalazło...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz