Odpowiedzialny OJCIEC - mit czy rzeczywistość?

Wywiad z Maciejem Mazurkiem - felietonistą, blogerem, rysownikiem. Prywatnie - zaangażowanym tatą.

ojcostwo

Panie Macieju, czym jest odpowiedzialne ojcostwo? 

Moim zdaniem odpowiedzialne ojcostwo, to ojcostwo świadome i zaangażowane. To takie ojcostwo na 100%. Nie można być „trochę ojcem”, czy „czasem ojcem”. Będę brutalny: albo jest się ojcem całkowicie, albo jest się tylko tym kolesiem, co mieszka z mamą. Podnoszę poprzeczkę bardzo wysoko, bo i stawka jest szalenie wysoka. Ojcostwo to nie jest tylko akt poczęcia.

Odpowiedzialne ojcostwo zaczyna się wcześniej - gdy decydujemy się na dzieci. Trwa też o wiele dłużej - otoczenie opieką żony w ciąży i w każdym kolejnym dniu wspólnego życia. Relacje między rodzicami są bardzo ważną częścią edukacji, którą przekazujemy swoim dzieciom. One uczą się powtarzając nasze zachowanie. Odpowiedzialny ojciec wie, że otrzymał dar i wielki przywilej bycia tatą. Wie też, że trzeba zakasać rękawy, bo nadchodzi kilka ładnych lat poświęcenia, schowania swojego ego do kieszeni oraz - co najważniejsze - weryfikacji tego kogo kocham najbardziej: dzieci i żonę, czy może siebie samego? Uważam, że w odpowiedź na to pytanie jest kluczowa. Obecnie jesteśmy bombardowani egoistycznym przekazem. Pomyśl o sobie, zadbaj o siebie, spraw sobie przyjemność, masz prawo do rozrywki i odpoczynku. Bzdura!

Jak to?!

Komentarze (4)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mad
2014-12-31 13:56:27

re: Odpowiedzialny OJCIEC - mit czy rzeczywistość?

Obecnie następuje przegięcie w drugą stronę. Kiedyś ojcowie nie uczestniczyli w wychowaniu dzieci, zachowywali się jak typowi samce. Obecnie chce się z mężczyzny zrobić kobietę. Różnice między płciami są faktem i rola obu rodziców też inna. Feministki i faceci sfeminizowani chcieliby jednocześnie faceta silnego i dbającego o bezpieczeństwo finansowe rodziny ale też "wykastrowanego" potulnego męża który sprząta, pierze i przewija dziecko. To utopia chociaż nie pochwalam ... też postawy skrajnie idącej w drugą stronę Czytaj więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kropka.
2014-12-31 13:38:58

re: Odpowiedzialny OJCIEC - mit czy rzeczywistość?

czyli ojciec moich dzieci był kolesiem, ktory mieszkal z mama.. bardzo madry artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marta
2014-12-31 14:08:32

chyba kompletnie nie zrozumiałaś artykułu, szczerze polecam przeczytać tekst ponownie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anna
2014-12-31 14:17:48

No właśnie zrozumiała... stwierdziła, że miała kolesia ("był"), który mieszkał z mamą i oceniła, że to mądry artykuł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz