One żałują, że zostały matkami

Poruszające wyznania kobiet, które gdyby mogły, to cofnęłyby czas.

macierzyństwo

Macierzyństwo nie jest łatwe i nie każda z kobiet czuje się dobrze w roli matki. Niektóre wręcz cierpią z tego powdu i żałują, że zostały matkami, ale boją się do tego przyznać. W społeczeństwie to temat tabu. Choć każda z nas, matek jest często zmęczona, uważa, że macierzyństwo to coś wspaniałego. Jednak nie wszystkie kobiety czują podobnie...

Niestworzone do macierzyństwa

Izraelska socjolog Orna Donath przerywa milczenie, rzucając światło na tabu wokół macierzyństwa. Donath mówi otwarcie, że społeczeństwo nie akceptuje prostej odpowiedzi: "Nie chcę mieć dziecka". Jeśli któraś kobieta odważy się tak powiedzieć, jest źle oceniana. Społeczeństwo szuka "przyczyny" w chorobie, niedojrzałości, czy egoizmie. Donath zwraca uwagę na to, że zamiast szykanować te kobiety, należy zadać pytanie, dlaczego społeczeństwo zakłada, że każda kobieta musi chcieć być matką?

"Żałując macierzyństwa" to jej dzieło zawierające wynik długoletnich badań i wywiadów z 23 matkami. Na swoje rozmówczynie Donath wybrała kobiety z Izraela, bo tam wskaźnik dzietności jest wysoki (kobieta rodzi średnio troje dzieci). Donath pokazuje portrety różnych kobiet: od dwudziesto- do siedemdziesięciokilkulatek, matek jednego dziecka lub czworga, świeżoupieczonych lub dojrzałych mam z długim stażem. Są wśród nich kobiety biedne i zamożne, z uniwersyteckim wykształceniem i przedstawicielki klasy robotniczej. Ateistki, kobiety świeckie i religijne żydówki. Żadna nie została matką jako nastolatka albo nie była samotną matką z założenia. Część do macierzyństwa dążyła, części wydawało się, że nie ma innej drogi. Jest też kobieta, która matką została wobec ultimatum męża. Co łączy te wszystkie matki? Wszystkie żałują posiadania dzieci i gdyby mogły, to cofnęłyby czas.

Paradoksalnie każda z tych kobiet mówi, że kocha swoje dzieci, ale nie chciałaby być w roli ich matki. Kobiety te uważają, że dzieci nie są konieczne w życiu, a odpowiedzialność za nie niejednokrotnie je przytłaczała. Matki te rozdzielają grubą linią miłość do dziecka od rodzicielstwa, którego nie cierpią.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-09-08 13:49:31

Ja też zaluje I codziennie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz