Ostrzejsze prawo wobec niepłacących alimentów - nareszcie!

Rządowy projekt zakłada, że wystarczą trzy miesiące zaległości, by zostać ukaranym.

alimenty

W piątek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro przedstawił propozycję rozwiązań prawnych dotyczących alimentów. Zgodnie z nimi, jeśli rodzic zobowiązany do płacenia alimentów, zalega ponad trzy miesiące - zostanie ukarany. Osobie takiej będzie groziła grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Wyższa kara - do dwóch lat więzienia - będzie groziła osobie, która nie płacąc alimentów naraża osobę najbliższą na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. - Chodzi o sytuacje, gdy na skutek uchylania się jednego rodzica od obowiązku alimentacyjnego, drugi rodzic nie jest w stanie kupić dziecku jedzenia, ubrań, zapewnić kształcenia, czy leczenia na chorobę przewlekłą - wyjaśnia minister.

- Naszym celem nie jest to, aby kogoś karać, ale by dziecko miało utrzymanie i było wspierane przez rodziców - tak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uzasadniał plany resortu.

Jeśli dług alimentacyjny przekroczy sumę trzech należnych świadczeń okresowych - najczęściej miesięcznych - wówczas "automatycznie prokurator będzie mógł prowadzić postępowanie, stawiać zarzuty".

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz