Czy para gejów w bajce może być powodem skargi do KRRiT?

Uważacie, że to słuszne zgłoszenie czy nieco przesadzone?

TheLoudHouse

Bajki dla dzieci coraz częściej odchodzą od utartych schematów, a ich Autorzy starają się, aby bajka nie tylko była zabawą dla Dziecka, lecz także mogła go czegoś nauczyć. Czasami jednak plany i założenia nie trafiają na podatny grunt, a bajki nie tylko nie podobają się Rodzicom, lecz także wywołują wiele dyskusji moralnych. W tym przypadku mowa o bajce produkowanej i emitowanej przez stację Nickelodeon „Harmidom” (z ang. „The Loud House”). Do KRRiT wpłynęły dwie skargi, w tym jedna z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. Jaki jest powód obydwu skarg? Otóż jednymi z bohaterów bajki jest... para gejów wychowująca razem dziecko.

Słuszna skarga czy jednak przesada?

Bajka prezentuje historię 11-letniego chłopca, który wychowuje się w wielodzietniej rodzinie, a jego przygody są głównym tematem "Harmidomu".Przyjacielem głównego bohatera jest Clyde, którego rodzicami jest para gejów - Howard i Harold.

Właśnie to stało się powodem skargi prawników z Ordo Iuris na stację Nickelodeon. Według oko.press, podstawą Ordo Iuris do interwencji były dwa przepisy: artykuł 18 Konstytucji RP, na który od lat powołują się osoby blokujące równouprawnienie gejów w Polsce (cytat z artykułu mówi, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej") oraz art. 18 pkt. 2 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym „audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości”. 

Stacja otrzymała jedynie upomnienie

KRRiT nie nałożyło kary finansowej na stację Nickleodeon, jedynie ją upomniało. Rzeczniczka KRRiT przypomniała także, że żaden państwowy organ nie ma podstaw prawnych umożliwiających zakazywanie emisji jakichkolwiek przekazów w programach.

Jakie macie zdanie na ten temat? Uważacie skargi za słuszne czy przesadzone?

 

AK

Źródło: kurierlubelski, money.pl

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz