Picie alkoholu w ciąży: Będą zmiany w przepisach?

Rzecznik Praw Dziecka chce chronić nienarodzone dzieci przed szkodliwym działaniem alkoholu.

alkohol w ciąży

Większość przyszłych mam zdaje sobie sprawę, że w ciąży w ogóle nie powinno się pić alkoholu. Niestety, przypadków pijanych ciężarnych i mam, które od czasu do czasu wypiją alkohol nie brakuje. Jak pokazują statystki, co najmniej jedna czwarta ciężarnych Polek, która przyznają się do picia alkoholu, spożywa nie mniej niż jedno "małe piwo" w miesiącu.

Czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu dla kobiety w ciąży?

Raport Ipsos z 2005 roku pokazuje, że aż jedna trzecia badanych ciężarnych spotkała się z opinią, nawet lekarzy, że kobieta w ciąży może pić regularnie niewielkie ilości alkoholu. Z danych przedstawionych przez Państwową Agencję Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym wynika, że co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol - piwo, wino, wódkę. Dwie trzecie z nich nie usłyszało od lekarza, że alkohol szkodzi dziecku. Należy jednak wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu.

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogły poronić na skutek działania alkoholu lub urodzić chore dziecko. Jeśli maluszek przeżyje, to będzie miał bardzo trudny start w życie, gdyż bardzo prawdopodobne, że dziecko urodzi się z FAS (Fetal Alcohol Syndrome). Dzieci z FAS mają charakterystyczne rysy twarzy (m.in. szeroko rozstawione oczy, odstające uszy, wygładzoną rynienkę podnosową, wąską górną wargę i małożuchwie) oraz poważne problemy ze zdrowiem. Dzieci z FAS mają niską wagę urodzeniową i z trudem przybywają na wadze. Obwód głowy mogą mieć mniejszy niż normalne dzieci. Niektóre niemowlęta mogą mieć wady serca lub inne anomalia dotyczące uszu, oczu, wątroby lub stawów. Większość dzieci z FAS ma opóźnienia rozwojowe i IQ niższy od normalnego. Płodowy zespół alkoholowy jest główną przyczyną wielu chorób umysłowych. Dzieci z FAS mogą mieć zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe, lub jedno i drugie. 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz