Szokująca lista grzechów dla dzieci przed I Komunią Świętą

Dla każdego dziecka pierwsza spowiedź jest wielkim przeżyciem. W książeczce do pierwszej Komunii można odnaleźć rachunek sumienia, który szokuje specjalistów.

modlący się chłopiec

Maj to czas Pierwszych Komunii, do których najważniejszym przygotowaniem jest pierwsza spowiedź św. Już sam fakt przystąpienia do konfesjonału jest dla dziecka ogromnym stresem. Czy powinny spowiadać się z takich grzechów?

O tym, że Kościół wypowiada się w kwestiach seksualności człowieka, wiemy wszyscy. Powstało mnóstwo rozpraw na temat związku kobiety i mężczyzny, prokreacji oraz ludzkiej cielesności podpartych autorytetem duchownych. Osoby wierzące przywiązują dużą wagę do dyrektyw Kościoła w tym względzie, traktując je niekiedy jako jedynie słuszne drogowskazy życia płciowego człowieka.

Jak każda domena ludzkiej egzystencji, również jego seksualność podlega w Kościele, w pewnym sensie, kategorii grzechu. Są, według Kościoła, zachowania i sposóby postępowania, które należy uznać za grzeszne. A skoro są to grzechy: np. masturbacja, należy się z nich wyspowiadać.

9-letnie dzieci, które przeżywają właśnie ogromny stres związany z przystąpieniem do pierwszej spowiedzi, jak każdy grzeszny śmiertelnik, i w tym temacie muszą poczynić rachunek sumienia.

W książeczce do Pierwszej Komunii Świętej jest lista pytań, na które każde dziecko powinno sobie szczerze odpowiedzieć i zdecydować, czy jego zachowanie jest grzeszne. Jeśli tak, musi grzech wyznać na spowiedzi.

Oto niektóre zapytania z rachunku sumienia dla najmłodszych:

"Czy nie wyobrażałem sobie siebie lub innych osób w scenach pornograficznych?",

"Czy nie bawiłem się z kimś w nieprzyzwoite zabawy?",

"Czy nie bawię się swoim ciałem, dotykając miejsc intymnych?".

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz