Pierwsze kroki maluszka w świecie KOLORÓW

Choć tuż po przyjściu na świat umysł dziecka nie rozróżnia w pełni wszystkich barw, kolory od samego początku odgrywają znaczącą rolę w jego życiu, wpływając na samopoczucie oraz kształtując wyobraźnię.

barwy

Według najnowszych badań, w pierwszych latach życia, dzieci preferują barwy ciepłe: pomarańczowy, czerwony czy żółty i odbierają je jako przyjemne. W przypadku niemowlaków najlepsze będą jednak odcienie naturalne: beże, jasne brązy, spokojne odcienie różu, czyli te kolory, które potocznie opisujemy jako cieliste. Mimo że początkowo dzieci postrzegają otoczenie jedynie na zasadzie kontrastów, te właśnie odcienie budzą w nich skojarzenia ze skórą matki, a tym samym je uspokajają.

Z upływem czasu maluchy zaczynają reagować na kolory podobnie jak dorośli. Pomarańczowy i żółty pobudza je i dodaje energii, fiolet stymuluje kreatywność, granatowy ułatwia skupienie. Odcienie stonowane, jak zieleń, niebieski czy szary pomogą się wyciszyć. Unikajmy kolorów ciemnych, ponieważ mogą w zauważalny sposób przyczynić się do obniżenia nastroju. Co ciekawe czerwony, choć często stawiany na równi z pomarańczowym, najlepiej sprawdzi się jedynie w formie dodatków. Gdy jest go za dużo może spowodować rozdrażnienie, agresję oraz poczucie przemęczenia.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz