Psiak w domu a alergie

Twoje dziecko bardzo chce mieć pupila, a Ty nie jesteś pewna, czy to dobry pomysł ze względu na alergie? Dowiedz się, dlaczego te zwierzaki uczulają i jak sprawdzić, czy alergia na pewno wynika z kontaktu z psem?

rodzina z psem

Alergia na psy często stawia rodziny przed trudnymi wyborami. 

To prawda, że u psów wykryto aż 28 alergenów.  Na szczęście nie wszystkie z nich są istotne z alergologicznego punktu widzenia. W dodatku wbrew powszechnej opinii - u psów głównym źródłem alergenów wcale nie jest sierść, lecz złuszczony naskórek i obecna w ślinie albumina osoczowa. Warto wiedzieć, że uczulać mogą też wydaliny psów- mocz, kał a nawet krew. Objawy, które alergicy zgłaszają po kontakcie z sierścią, są wywołane tak naprawdę znajdującymi się na niej alergenami właśnie naskórka lub śliny zwierzaka. Alergenem głównym wywołującym objawy jest lipokaina Can f1. Co ciekawe, jej wyższe stężenia obserwuje się u samców niż u samic, niezależnie od rasy.

 

Szacuje się, że 8% populacji na świecie ma stwierdzone uczulenie na alergeny psa. U dzieci można zaobserwować pewną zmienność. 5% dzieci w wieku 7-8 lat jest uczulonych na alergeny tego zwierzaka, natomiast, kiedy dzieci te stają się starsze (11-12 rok życia) odsetek ten wzrasta do 10%. Aby zdiagnozować alergię na psa wykonuje się testy skórne. Niestety bywają one dość zawodne. Okazuje się bowiem, że dodatni wynik testu u pacjenta z objawami alergicznymi występuje zaledwie u co piątego pacjenta. W dodatku niektórzy alergicy mają bardzo nasilone objawy alergii po kontakcie z psem, a inni nieco mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na czynnik alergizujący. Warto też pamiętać, że naskórek psa jest świetną pożywką dla roztoczy kurzu domowego. Jeśli więc ktoś jest dodatkowo uczulony na alergeny roztoczy, z pewnością będzie miał silniej wyrażone objawy alergii.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz